Muži a sukně

V mnoha státech světa se sukně nosí dodnes. Nezapomínejme, že kalhoty se nosí jen 150 až 200let. Jak jde móda stále více kupředu, muži v sukni nastavují nové limity. Páni vystavují na obdiv svá lýtka. Sukně se do pánského šatníku vracejí pro svou pohodlnost a vzdušnost. Tyto vlastnosti pomáhají předcházet rakovině varlat a neplodnosti. V době, kdy byly pánské suknice běžným oděvem, muži neplodnosti netrpěli, a proto byly vystřídány kalhotami. Ze zdravotnického hlediska je pánská sukně ideální oděv, takže buďme rádi, že se vrací opět do módy. Nikoho nenapadne kritizovat ženy, že mají na sobě cokoli pánského- kalhoty. Pánská sukně patří do mužského šatníku tak, jako kalhoty do dámského. Proč je tedy takový rozruch kvůli pánským sukním když se jedná o staletími prověřený pánský oděv. Zavinovací sukně nosí muži jako jsou číšníci, kováři a podobně. Pánské šaty- kutny, roucha jsou běžné v náboženství. V Asii jsou zavinovací sukně běžné.

Největším průkopníkem je pravděpodobně ředitel značky Louis Vuittom Marc Jacobs. Ten se v roce 2008 předvedl na veřejnosti v černé áčkové verzi. Celé to doplnil bílou košilí a kotníčkovými polobotkami. Tento odvážný kousek zopakoval rapper Kanye West, jeho kolega Diddy a Jared Leto. I takový Jiří Korn měl období, kdy byla jeho poznávací značka dlouhá sukně.

Pánské sukně mají pánský poklopec dlouhý 20-25 cm. Vhodná délka u dlouhé sukně je 5 cm nad kotníky a dolní pohledová šířka je max. délka kroku plus přidat 10-14 cm. U sukně ke kolenům je vhodná pohledová šířka min. 70 cm, min 140cm u sukní bez záhybů. Ve většině případů je jednobarevná , kostkovaná Neobsahuje zdobení, volánky či krajky a podobně. Vhodným doplněním pánských sukní je nechat si všít po strany kapsy po vzoru kapsáčů.
Pánská sukně se pomalu stává vítaným zpestřením pánského šatníku.


Víte co je kilt a co pánská sukně?

  • Kilt je tradiční nebo moderní zavinovací sukně.

  • Pánská sukně je tradiční střídmá sukně jak ji známe typu „A".


Kde koupit pánské sukně?

V obchodech, bohužel v dámském oddělení, kde prodávají některé druhy pánských kabátů, bund, košile či kalhoty. V dámském oddělení v některých českých obchodech se prodává alespoň 14 modelů sukní, které jsou na zahraničních webech o kiltech a pánských sukní určené mužům. Další možnost je internet. České internetové obchody s nabídkou pánských sukní: Blue in Man, Wallachi. Nebo si ji nechat ušít v krejčovství na míru. Ceny se pohybují od 400-1200Kč za kus.

Pochod

2.6.2007 proběhlo v Praze, historicky první setkání mužů v sukních.
7.6.2008 pochodovali opět muži v sukních centrem Prahy na svém 2.ročníku pod heslem: Za zrovnoprávnění pánské sukně s dámskými kalhotami.
6.6.2009 den 3. ročníku pochodu mužů v sukních ulicemi Prahy.


Podle módních návrhářů by se v nadcházející sezóně totiž měla součástí pánského outfitu stát sukně ...

Zdroj: Magazín České Noviny.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse