Přizpůsobení se v nové práci

Rychlé přizpůsobení se v nové práci

Ptejte se a dělejte si zápisky - pokud jste ve firmě nováčkem, nikdo se na vás nebude dívat opovrženým pohledem pokud se ho na něco zeptáte. V tomto případě na to máte nárok, složitější postupy si zapisujte.

Chyby jsou lidské - pokud se vám podaří udělat nějaká chyby raději se ji nesnažte zamaskovat, ale přiznejte se. U vašich kolegů to vyvolá pocit, že oplýváte silným charakterem. I když máte pro tuto práci reference, chybovat je lidské a nikdo vám hlavu neutrhne. Kritiku přijměte s chladnou hlavou a zůstaňte klidná a nohama nad vodou. Raději se snažte najít společnou řeč k dané situaci např. asi jsme se špatně pochopili apod.

Nastudujte firemní zvyklosti - sledujte jak se k sobě kolegové vzájemně chovají. Jak reagují na změny, jak si organizují práci. Jak probíhá doba oběda. Pomůžete si tím zařadit se rychleji do kolektivu.

Tykání s rozvahou - snažte se zjistit situaci, kdy je vhodná doba pro tykání. Někteří zaměstnavatelé si začnou tykat ihned bez větších ceremoniálů. Jinde s tykáním vyčkejte a zjistěte jak to tam chodí. Pokud nenastane výzva k tykání po několika týdnech od vašeho příchodu, a ostatní si tykají je možnost nabídnout ho sám. Jinak platí pravidlo: starší a nadřízený nabízí tykání mladším a podřízeným.

Vzájemné vztahy mezi kolegy , a vztahy nadřízený/ podřízený - udělejte si jasno ve vztazích a v její struktuře. Všímejte si kdo má jaké postavení a mapujte jeho projevy a vlastnosti. Snažte se zjistit kdo je drbna, kdo je puntičkář, kdo vám dokáže pomoci, kdo dělá sám za sebe. Kdo jde tzv. pře mrtvoly, kdo s kým soupeří apod.

Nepřetvařujte se a snažte se uvolnit - zvláště první dny v nové práci jsou velice náročné na psychiku. Snažte se odměňovat a dostatečně odpočívat. Po skončení pracovní doby se snažte odpoutat od pracovních záležitostí.

Diskutujte s nadřízeným - ve zkušební době udržujte komunikaci se šéfem, aby viděl váš zájem. Snažte se s ním probrat jeho spokojenost vůči vaší osobě, zda zvládáte zadané úkoly dle jeho představ apod. Snažte najít věci k objasnění a doplnění. Pokud vám sdělí vaše nedostatky, pracujte na jejich odstranění a nápravě. Však první tři měsíce rozhodují o vašem po nechání ve společnosti.

Dodržujte pracovní dobu a choďte včas - buďte dochvilní, pracovní dobu dodržujte a někdy můžete i přetáhnout. Ovšem nepřetahujte moc dlouho, aby nedošlo k zneužívání.

Udržujte pořádek - pořádek na vašem stole o vás hodně vypoví. Ohlédněte se po ostatních pracovních plochách co je zvykem. Zamyslete se nad tím, zda je vhodné obložit ho rodinnými fotografiemi, talismany pro štěstí apod.

Zdroj: www.topasistentka.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse