Madagaskar

Vlajka Madagaskaru
vlajku tvoří bílá, červená a zelená barva.

Hlavní město: Antananarivo
Rozloha: 587 041 km² (47.na světě)
Počet obyvatel: 20 653 556 (55.na světě r. 2009)
Státní zřízení: republika
Měna: Malgašský ariary

Charakteristika: povídaví a vstřícní lidé
Co nemají příliš v oblibě: spěch
Co mají rádi: kulturu původních obyvatel
Co je typické: soudržnost v rodině, schopnost radovat se z maličkostí, panenská příroda, časový posun proti středoevropskému času +2 hodiny

Madagaskar je perlou naší planety.

Madagaskar je ostrov ležící v Indickém oceánu. Od africké pevniny se odtrhával už ve druhohorách až třetihorách a stále se vzdaluje.Od Afriky ho odděluje Mosambický průliv. Řadí se mezi 4.největší ostrov na světě- po Grónsku, Nové Guineji a Borneu. Je to místo, které bylo jako poslední osídleno lidmi. Ostrov je protkán hustou říční sítí. Největší řeky jsou Betsiboka, Mahavavy, Bemarivo, Maevarano nebo Sofia. Nejdelšími jezery jsou Tsimanampetsotsa, Ihotry, Bemamba, Kinkony a Alaotra.

Počasí
V lednu-březnu je zde období dešťů. Nedoporučuje se sem v těchto měsících cestovat. Některé oblasti mohou být dopravním prostředkům zakázané díky málo kvalitním cestám. Většina cest je písčitých. V dubnu- květnu dochází k ustávání dešťů a považuje se za přechodnou část roku. V červnu až srpnu jsou zde nejchladnější dny. Nejlepší čas na vycestování do Madagaskaru jsou měsíce září až prosinec. Je to nejteplejší období, kdy teplota přes den a v noci se pohybuje okolo 30 °C. kromě horské oblasti. Pro navštívení Madagaskaru je ideální měsíc říjen až prosinec a potom únor až duben.

Jazyk
Za národní jazyk jsou považovány malgaština a francouzština. Znalost angličtiny se rozšiřuje relativně pomalu.

Fauna a flóra
Zařazuje se mezi nejpozoruhodnější a nejbohatší přírodu. Žije zde více než 100 000 druhů živočichů a roste zde asi 12 000 vyšších rostlin. Asi 70% všech živočichů a rostlin nežije nikde jinde na světě. Je známý pro vzácné druhy lemurů a chameleonů (nejmenší Brookesia 3,5 centimetrů, největší Furcifer oustaleti až 70centimetrů). Madagaskar postrádá velké šelmy a dravce. Mezi jedny z největších zvířat se řadí Lemuři, divoké prase a krokodýl nilský. Nežijí zde žádní jedovatí živočichové ani hadi. Z rostlinné říše jsou známy sukulenty rodu Pachypodia, připomínající tvarem lidské srdce. Strom Baobab vypadá jako by měl místo koruny kořeny. Město Morondava "země baobabů"- roste zde šest druhů. Na planetě je 8 druhů. Z toho 7 pochází z Madagaskaru.

strom Baobab

Pousse- Pousse (pus-pus)
Typický madagaskarský dopravní prostředek. Jsou to barevně pomalované vozíčky, které pohání vlastními silami. Slouží k převážení zákazníků po městě. Mohou se v něm svést až dvě dospělé osoby.

Jídlo
Jejich strava je skromná. Živí se převážně tím, co si vypěstují. Základní surovinou je rýže. V kuchyni se využívá hřebíček, vanilka( zaujímá dvě třetiny světové produkce) mango, liči, banány a káva. Specialitou je maso ze zvířete zebu.
Madagaskar má typická jídla jako Ravitot (maniokové listy plněné vepřovým masem), Romazava z hovězího masa, Sambos taštičky plněné mletým masem a zeleninou.

Zajímavá místa

  • Národní park Ranomafana s deštným pralesem o rozloze 40 00ha.V roce 1991 byl vyhlášen národním parkem. Nalezneme zde na 12 druhů lemurů, 100druhů ptáků, ještěrky a hady.

  • Ostrov Nosy Be "ostrov vůní" je známý výrobou esence ylang-ylang. Používá se při výrobě parfémů. Je vyhledávaný turisty pro staré vězení a ruiny zbudované piráty v roce 1855.

  • Antananarivo zkráceně Tana je hlavním a největším městem Madagaskaru. V městě se nachází více než 50kostelů a mešit a královský palác Rova.

  • Národní park de Montagne d ´Ambre - horský deštný prales položený ve výšce 800-1600m.n.mořem. Je chráněným uzemím.Nejnavštěvovanější je v měsíci květen- listopad (období sucha) a nebo mezi říjnem a dubnem.

Tento ostrovní stát skvěle zachytil animovaný film Madagaskar z roku 2005. Na jeho úspěšnost navazuje Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)


Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Madagaskar, http://vesmir.msu.cas.cz/Madagaskar/, www.avocadofinca.de/(obrázek)

 

 

 

 

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse