Kombucha

 


Kombucha se říká houbě pocházející z východní Asie. Její blahodárné účinky byly známy již v roce 221 před n.l. Z biologického hlediska se nejedná o běžnou houbu, ale o útvar tvořený několika druhy kvasinek a bakterií. Kvasný nápoj připravený z Kombuchy se vyrábí z oslazeného čaje ( zelený či černý čaj), ve kterém se nechá několik dní louhovat kombuchová kultura - soužití několik druhů kvasinek rodu Saccharomyces (nejznámější Schizosaccharomyces pombe, méně známé Saccharomycodes ludwigii ,Saccharomycodes apiculatus , Saccharomyces cerevisiae, Zygosaccharomyes) a octových bakterií ( Bacter wylinum a Barterium gluconicum dále méně známé Acetobacter xylinum, Acetobacter xylinoides, Acetobacter Ketogenum). Kombuchová kultura je živý organismus a se podobá plochému, nahnědlému plátku. Vypadá téměř jako mastný lívanec. Bakterie potřebují pro svoji činnost vitamíny a aktivní látky, které jim dodávají kvasinky, které přeměňují cukr na alkohol. Bakterie produkují kyseliny, které potřebují kvasinky pro svou vlastní ochranu- žijí v dokonalé symbióze (soužití). Udržují kyselé prostředí, které zabraňuje vzniku hnilobných bakterií. Látky, které vznikají při kvašení dávají původnímu čaji zcela jinou chuť.

Účinky na lidské zdraví

Kombucha má očistné účinky ( odstraňuje jedy z těla, které přijímáme s potravou a vzduchem skrz pokožku). Zlepšuje trávení, posilují střevní mikroflóru, která je u většiny lidí ve špatném stavu. Vše je způsobené špatnou a nedostatečnou stravou- mnoho cukrů a tuků. Dále to může ovlivnit alkohol, antibiotika, antikoncepce apod. Kombucha je jakýsi elixír zdraví, dlouhověkosti a zdravého těla.

Další využití- kombuchový ocet, který vzniká kvašením déle než tři týdny ( obklady na vyrážky, kožní onemocnění, spáleniny, ekzémy ). Dále lze využít jako mazadlo při masážích kde odstraňuje bolest svalů, napomáhá při odstranění celulitidy. Působí pozitivně na vlasy ( padání, svědění, lupy), nehty a pleť. Využití v potravinářském odvětví- příprava koktejlů a polévek.

Nápoj obsahuje tyto látky

Kyseliny: mléčnou ( brání vzniku rakoviny, podporuje detoxikaci) , glukurovou ( čistí organismus, posiluje imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, podílí se na tvorbě vaziva či chrupavky), listovou ( tvorba červených krvinek, prevence rakoviny, zlepšuje vstřebání železa ) tříslovou, octovou, vinnou, citrónovou ( podporuje detoxikaci organismu), oxalovou, jablečnou ( podporuje detoxikační procesy)

Vitamíny: vitaminy skupiny B, v menším množství D, E, K 
B1 - thiamin ( vliv na bolest rukou a nohou a v kříži, nechuť k jídlu, zácpu, únavu, ochablost, bolest ve svalech)
B2- riboflavin ( vyčerpanost, poruchy trávení, hubnutí, zlepšuje zrak a kožní onemocnění
B3- niacin ( podporuje zažívání, nervový systém, pokožku, snižuje hladinu cholesterolu, migrény
B6- pyridoxin (tvorba protilátek a červených krvinek, obnova svalových tkání, menstruační bolesti)
B12- kobalamin (syntéza bílkovin, tvorba červených krvinek, chuť k jídlu, chudokrevnost, paměť, soustředění)
C - kyselina askorbová ( důležitá pro tkáňové dýchání, stimuluje tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek, podporuje růst, podílí se na antioxidační obraně buňky).

Prvky: sodík, draslík, magnesium, vápník, železo, měď

Vzhled a chuť

Barva se liší podle toho jaký zvolíte druh čaje. Obvykle se pohybuje v rozmezí barev medové až po tmavě červenou. Chuť je ovlivněna dobou fermentace . Ideální doba je v rozmezí 7-10 dní. Nápoj je perlivý, což způsobuje plyn CO2 vznikající při výrobě. Vyznačuje se sladkokyselou chutí připomínající jablečný mošt. Čím déle bude probíhat fermentace, tím bude nápoj kyselejší, protože roste spotřeba cukru. Naopak bude nápoj obsahovat více účinných látek.

Výroba nápoje

1.Do studené vody nebo do pomalu se zahřívající vody vsypte asi 70g bílého cukru a míchejte, dokud se cukr úplně nerozpustí. Pokud místo cukru použijete med, přidejte ho až po vychlazení čaje.

2.Dejte vařit vodu a přiveďte ji k varu, poté odstavte a přidejte čaj.

3.Čaj sceďte a nechejte při pokojové teplotě vychladnout na teplotu 30až 40 stupňů C

4.Čaj přelijte do skleněné, porcelánové nebo hliněné nádoby.

5.K vychlazenému čaji přilijte asi 10% hotového kombuchového nápoje.

6.Poté nádobu přikryjte lněným plátnem a upevněte pomocí gumičky tak, aby se do nádoby nedostaly žádné nečistoty.

7.Nádobu s takto připraveným obsahem postavte na teplé místo a uchovávejte při pokojové teplotě. Velmi důležitý je také čerstvý vzduch a teplo. Světlo není potřeba. Prudké sluneční světlo škodí. Nechejte stát asi 8 - 10 dnů.

8.Po této době „houbu" z nádoby vyjměte a nápoj sceďte přes sítko.

9. Nápoj uchovávejte v lahvích na chladném místě.

Poznámka: na začátku výroby nápoje trvá cca 2-3 týdny než začne správně fungovat symbióza houby, bakterií a kvasinek. Dopřejte houbě potřebný čas. Je nutné dodržet dostatečné množství cukru (80-100g/1l vody). Teplota v rozmezí 20-28 stupňů C. Čajové nálevy dělejte ze sypaného čaje ( min.1 čajová lžička/1lvody). K přípravě nové dávky je třeba 10% hotového nápoje. Udržujte čisté prostředí.

Čaje k přípravě kombuchy

Zelený čaj- Gunpowder, Chen Maee, Hyson, Japan Bancha Tee, Kukicha a další nebo černý čaj - Assam- Tee, Ceylon- Tee, Nilgiri- Tee a další). Můžete si zvolit dle vašich chuťových buněk. Lépe se daří mikroorganismům kultur v černém čaji. Varianta je i využití zeleného či bylinkového čaje např. lidé kteří nesnášejí černý čaj, ale pěstování je náročnější. Pokud nemáte zkušenosti s pěstováním kombuchy, zvolte raději variantu s černým čajem.

Dávkování

Doporučená denní dávka je dvě až tři sklenice denně . Záleží však na vlastním zvážení. Je vhodné dělat pauzy (1 týden za 1-3 měsíce nebo 1 měsíc za 6 měsíců). Hrozí riziko návyku, organismus si na něj navykne a nápoj ztrácí účinek. Kombuchový nápoj je možné ředit džusem nebo čajem. Dochucovat lze medem, citrónem...

Kombucha se prodává v supermarketech, v obchodech se zdravou výživou a v lékárnách.


Zdroj: autor obrázku Mgarten at the English language Wikipedia

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse