Údaje na pozvánce

Pozvánky jsou důležitou součástí celé oslavy. Etika uvádí, že by měly být pozvánky rozeslány 6 týdnů před událostí. Není důvod, proč nemohou být zaslány dříve. Při vyplňování pozvánky je potřeba uvést informace, z kterých musí vyplynout:

Kdo zve
Koho
Kam
Kdy
Co se bude dít

Informace by měly být přesné a jednoznačné, aby se předešlo záměně. Úprava by měla být výrazná a přehledná. Pak mohu být uvedeny doplňující informace, což může být doporučená forma oblečení jako je např. neformální oděv, společenský oblek, tmavý oblek nebo krátké šaty apod.
Je také dobré uvést datum RSVP (z francouzského répondez s´il vous plait) to znamená prosbu odpovězte, zda pozvání přijímáte a zúčastníte se, nebo potvrďte svoji účast.
Také bývá někdy uvedeno, že pozvánka platí pro dvě osoby (= doprovod). Pokud to neuvedete platí jen pro toho, kdo je uvedený na pozvánce. Pokud není jméno platí pozvání pro toho, kdo pozvánku obdržel, tedy jedna osoba. Pokud by jste chtěli pozvat páry nesmíte na tuto skutečnost zapomenout.


SOUHRN NEJČASTĚJI POUŽÍVANÝCH SLOV:

R.S.V.P. - repondez s´il vous plait - račte laskavě odpovědět, potvrďte svou účast, nebo se omluvte
RLO - račte laskavě odpovědět
Regrets only - použijte uvedené telefonní číslo, když omlouváte svoji neúčast
p.m. - pour memoire - pro připomínku (pozvánka zaslaná hostitelem jako druhá v pořadí, kterou chce zvaného na akci opět upozornit. Je projevem velké úcty vůči zvanému, hostiteli na účasti hosta velmi záleží.)
s.t. - sine tempore - přijďte přesně
c.t. - cum tempore - čas příchodu je volný, v řádu desítek minut
Dress code - instrukce, co si obléci na událost, kam jste zváni (většinou se uvádí hlavně pro muže, žena se oblékne vždy tak, aby s mužem ladila. V případě, že jde žena bez doprovodu, musí se ve výrazech dress codu také vyznat, aby věděla jaký druh oblečení zvolit.) Pokud není Dress code uveden, o oblečení rozhoduje druh akce - raut, koktejl, ples apod.

 

zdroj: rádio impuls,www.studiokarolina.cz

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse