Jídelní hůlky

Používání jídelních hůlek má svoji historii a vzniklo asi před 5000lety v Číně. Využívají se v mnoha zemích východní Asie (Čína, Japonsko, Korea, Vietnam) a částečně v Thajsku ( pouze ke konzumaci nudlových polévek). Jejich popularita se rozšířila po celém světě. V Japonsku se říká hůlkám "HAŠI". Čínské hůlky jsou nazývané "KUAIZI" a ve staročínštině "ZHU" jsou delší než japonské. Horní část hůlek je větší, silnější a hranatější. Spodní konec je tenčí kulatý (čínské hůlky) nebo špičatý (japonské hůlky). V Číně nesměly být na stole nástroje k řezání a krájení. Spojovalo se to s násilím, proto čínské jídelní hůlky nejsou na konci špičaté. Hůlky se vyráběly z nejrůznějších materiálů. Nejčastěji se pro jejich výrobu používal bambus, cedrové, týkové a borovicové dřevo. V součastné době mají dřevěné jídelní hůlky lakový potah, který je chrání před vlhkostí a před kyselinami obsaženými v jídle. V bohatších vrstvách byly hůlky ze stříbra, slonoviny nebo zlata. Věřilo se, že při styku s otráveným jídlem hůlky zčernají. V Japonsku se vyráběly hůlky ze dřeva. V roce 1878 vynalezli hůlky na jedno použití - waribashi.

Vědci zjistili, že při použití jídelních hůlek se pohybuje přes 30 kloubů a až 50 svalů.

Etika v Japonsku

Neťukejte hůlkami o nádobí, stůl ani jednou hůlkou o druhou.
Předem si vyberte sousto,hůlky ponořte ze shora do misky. Naberte si kousek jídla, kterého jste se dotkli.
Hůlky neolizujte, neukazujte na ostatní a nešermujte kolem sebe.
Jídlo nepropichujte zejména to platí u rýže (pouze u pohřbu jako oběť zesnulým). Nepřehazujte si ho v nádobě.
Nepřitahujte si pomocí nich ostatní předměty.
Nepřehazujte jídlo ostatním vlastními hůlkami (pouze pro přenášení kostí po kremaci pozůstalým).

Hůlky během jídla odkládáme buď na misku, nebo na speciální stojánek na stole. Musí být úhledně vedle sebe a nesmí obsahovat stopy jídla. Nikdy je nepokládejte na stůl nebo na prostírání. Nemají to rádi.

Etika v Číně

Hůlky držte vždy směrem dolů, dlaň musí směřovat dolů. Ukázání dlaní by bylo považováno za nezdvořilé.
Můžeme nabrat hůlkami porci osobám, kteří s tím nemají praxi a je to pro ně obtížné.
Pokud končíme s jídlem, hůlky položíme přes misku tak, aby konce směřovaly doleva.
Dejte si pozor aby nezůstaly v poloze písmena "V" (symbol smrti)

untitled.bmp

Držení hůlek

Existuje mnoho způsobů, jak držet jídelní hůlky. Klasické příbory tyto varianty nemají. Hůlky se drží v pravé ruce. Silnější konce hůlek musí být vždy u sebe a stejně dlouhé. Tedy stejně dlouhé špičky, kterými budete nabírat jídlo. Jsou tvořeny pevnou a pohyblivou částí. Spodní hůlka je nepohyblivá, pomocí horní pohyblivé hůlky se k ní jídlo silně přitiskne. První hůlka by měla být mezi palcem a spodní část se opírá o špičku prsteníku. Položení druhé hůlky je mezi palecem a špičkou druhého a třetího prstu. Někdy se setkáme s variantou, kdy se prsteníček a malíček vůbec nepoužívá.

untitled.bmp
S hůlkami i polévku?

Japonci ji servírují v miskách. Polévku si hůlkami zamíchají a posouvají větší kousky zeleniny,nudlí či brambor k ústům. Během jídla ji pijí a srkají (V Japonsku je to společensky přípustné). Někteří Japonci snědí polévku možná rychleji hůlkama než vy lžící.

 


Zdroj: http://www.hostovka.cz/clanek.php?clanek=203
http://cs.wikipedia.org,www.levnesushi.cz, www.madeinjapan.cz
http://hobby.idnes.cz/video-hulkami-se-muzete-najist-jako-clovek-radi-tomio-okamura-puc-/hobby-domov.aspx?c=A110228_153730_hobby-domov_mce
 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse