Povinnosti svědka

Výběr svědků je jedno z důležiých rozhodnutí, které musí budoucí ženich a nevěsta učinit. Jaké jsou tedy povinnosti svědka?

Tuto záležitost můžeme vzít z dvou pohledů. Podle zákona je svědkovou povinností stvrdit svým podpisem, že oba snoubenci do svazku manželského vstupují dobrovolně.
Oficiálně žádné povinnosti svědka neexistují (snad jen plnoletost a platný občanský průkaz).

Tradice však určila i další role, proto když vybíráme svědka, měli bychom uvažovat, co všechno po něm budeme chtít a jak to dotyčný zvládne. Nejlepší je projít si vše, co byste po případném svědkovi chtěli, aby v den svatby nedošlo ke zklamání. Asi proto bývá nejčastěji svědkem nejbližší člen rodiny nebo dobrý kamarád. Nejčastěji pomáhá s organizováním svatby a je oporou ženicha a nevěsty Svědkyně pomáhá v den svatby nevěstě s oblékáním, účesem a líčením. Pokud nemáte družičky a vaše šaty zdobí dlouhá vlečka můžete požádat svědkyni, aby vám ji nosila. Svědek ženicha se obvykle stará o snubní prstýnky a občanky. Zahajuje svatební obřad přípitkem, stará se o fotografy a muzikanty, odvoz hostů. Dohlíží na to, aby vše probíhalo tak, jak by mělo být.

V poslední době se stále častěji snoubenci obracejí na specializované svatební agentury. Zajistí jim celou svatbu tak, aby se hosté nemuseli o nic starat.

Proslov

Svědek by si měl vše doma dobře promyslete. Ne každý z nás se narodil jako rodilý řečník. První proslov by měl proběhnout hned na začátku hostiny. K přípitku podáváme vždy šampaňské. Další přípitek by mohl nastat po polévce, případně těsně před ní. Následující při hlavním chodu či dezertu. Jeho součástí by mělo být poděkování všem zúčastněným hostům.
V každém případě mluvíme vždy pozitivně. Proslov by neměl být dlouhý, ale krátký a jasný. Můžete přidat i nějakou básničku. Originalitě se meze nekladou. Při této variantě můžete svůj proslov číst z papíru. V ostatních případech je to velmi neosobní. Proslov mohou pronést i novomanželé. Poděkovat všem, kdo byli na obřadu, hostině, pomáhali při přípravách svatby a poděkovat za dary.

Jak pobavit hosty

Ohňostroj
Tombola
Boj o židli
-určitý počet lidí tančí kolem okolo židlí, kterých je o jednu méně. Pokud hraje hudba, tančí se okolo nich. Když hudba přestane hrát, všichni si musí rychle sednout na židli, Ten, na koho židle nezbyde, vypadává.
Balónkový tanec - tančí se v párech. Mužům se ke kotníkům přivážou balónky. Když začne hrát hudba, dámy jiných tanečníků se snaží jiným tanečníkům propíchnout balónky svými podpatky .
Bramborový tanec - k této hře můžete použít například brambory, ale při troše odvahy třeba i vejce. Cílem je udržet co nejdéle při tanci předmět mezi čely muže a ženy. Pár, který předmět upustí, ze hry vypadává.


zdroj:Salonkaren.com, svatební sluzby.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse