Květiny

LichÝ počet květů

U nás a na Slovensku se traduje sudý a lichý počet květů. Autorem je prý Gut Jarkovský, který se zabýval pravidly slušného chování uvedl i pravidlo počtu květů. Lichý počet květů by se měl dávat jako dárek živým lidem. Bílé květy, obvykle lilie, dáváme „pannám a mládencům", mladým, ještě nesezdaným lidem.

Kytici muži předává vždy žena a ženě muž.


Češi a květiny:

Na prvním místě jsou dárkové kytice (jednapadesát procent), pak květiny pro osobní potřebu (dvacet procent) a pro svatební příležitosti (šestnáct procent). Na našem trhu jsou nejprodávanější karafiáty a růže. Prosazovat se začínají exotické rostliny ( orchideje).Češi vydají ročně za květiny kolem devíti miliard korun.

Vázané kytice:

Kulatá kytice
bývá nejčastější. Využívá se nejčastěji zejména do váz na stůl.
Jednostranná kytice se používá jako kytice do ruky, lehce si ji položíme na předloktí. Své místo plní při gratulacích, kde následuje fotografování. Při umisťování do vázy volíme někam do rohu místnosti , aby se mohla opřít.
Kytice na položení patří mezi smuteční kytice. Tento druh vazby nelze prakticky umístit do volné vázy.
Kytice růží- ve světě se využívá počet tucet (12) růží. U nás sudý a lichý počet květů.

Význam květin:

Alstroemerie- přátelství

Amaryllis- hrdost, krása

Anthurium- laskavost

Astra-stálost

Bouvardia -poblouznění

Bledule - musím s tebou nutně mluvit o samotě

Delphinium-dokonalost

Frézie- nevinnost

Filka-toužím po tobě

Gerbera - nevinnost, věrnost
Pokud milujete tuto květinu, znamená to, že máte rád, když se vám někdo dvoří. Vaše srdce si muž získá třeba tím, že vás pozve na romantickou večeři nebo procházku nočním městem. Pevně věříte tomu, že se vaše sny mohou stát skutečností. A že jste potkala toho pravého.

Gladiola-myslím to upřímně, potřebuji přestávku

Hortenzie (Hydrangea)-upřímnost, děkuji za porozumění

Hyacinth-skromnost, jsi okouzlující

Chrysantéma-přátelství

Iris- s pozdravem, naděje, tvé přátelství je pro mě důležité, důvěra

Kala (Calla)-krása

Kaktus-vytrvalost

Karafiát- Okouzlení, rozhodni se pro mně, ale brzy(Růžový-nikdy nezapomenu, červený- toužím po tobě, Fialový- rozmarnost, Bílý-nevinnost, čistá láska, Žlutý- zklamání, odmítnutí)

Kopretina-nevinnost

Kosatec-jsi obětavá, ale nevěřím ti, že jsi tak nevinná

Konvalinka - miluji tvou krásu

Lilie- velkolepost(Bílá- nevinnost, Žlutá-s tebou jsem v sedmém nebi, červená- nebaž po bohatství)

Lisiantus-rozchod

Maceška-trápíš mně

Mák-Zapomnění, odpočinek, zdraví, úspěch a uvědomění si sama sebe jako ženu. Těší vás obdivné mužské pohledy a vůbec trvalý zájem mužů. Váš partner je velice hrdý, že získal ženu něžnou i vášnivou. Vašemu osobnímu kouzlu totiž jen stěží někdo odolá.

Měsíček- buď tebe nebo žádnou

Myrta-naše láska skončí manželstvím

Mech-mateřská láska, štědrost

Narcis-samolibost, ušlechtilost, zůstaň jaký jsi

Orchidej-láska, krása. Zamilovanost pro vás znamená nejkrásnější období vztahu:
Bušení srdce, sladkobolné vzdychání a stesk patří podle vás k lásce stejně jako chvilky mazlení a milování. Užíváte si toho, že po vás někdo touží. Jste rozmarná a okouzlující. Ale pokud se zklamete, vaše velké city mohou vychladnout stejně rychle jako se probudily. Ptáte se: Existuje vůbec láska, v níž zamilovanost nikdy nekončí?

Pivoňka- ostýchavost

Protea- smělost

Růže-láska
Královna mezi květinami je symbolem půvabu, vášně a touhy. Pro ni přichází v úvahu jen temperamentní partner. Pokud se Růže nudí nebo pokud se její hrdina projeví jako bačkora, žár vášně může rychle vychladnout. Není divu, Růže je dokonalá žena, a tak má i v lásce velmi vysoké nároky.
(Tmavě červená-smutek, Červená-miluji tě, Bílá-čistota; útěcha, Žluta-úspěch; zdraví, Růžová- štěstí; prosím věř mi, Fialová- okouzlení; vděčnost, Oranžová- okouzlení)

Sněženka- nevěřím ti a žárlím na tebe

Sedmikráska-chtěl bych být s tebou šťastný

Slunečnice- Jsi moje slunce, radost. Jste jako vichřice, nic vás neudolá. Nebo jako zářivé "sluníčko"? Pro svůj nespoutaný optimismus jste mezi přáteli a kolegy velmi oblíbená. V partnerském vztahu jsou pro vás důležité vroucnost a bezpečí. Zpráva pro partnera: V rodině jste šéfem vy!

Statice-Vzpomínka

Šeřík-Mladá nevinnost, nenech mně dlouho čekat

Tulipány-Skvělý milenec; dobrá nálada. Znamená spolehlivost a věrnost. Pochopení pro všechny možné slabosti a nedostatky, ale vás protějšek musí být upřímný. To je pro vás prvořadé. Partner, který si vás chce získat, musí stát oběma nohama pevně na zemi. Pouhý flirt či nezávazné dobrodružství u vás nemají šanci. Milovnice tulipánů jsou proto považovány za velice stálé, střízlivé partnerky" do nepohody" a dobré přítelkyně.
(Červený-věř mi; vyznání lásky, Žlutý-jsi mé slunce, Vřes- Obdiv, splním všechna tvá přání)

 

Význam barev:

Bílá

Je symbolem čistoty a nejvyšší dokonalosti. Tuto barvu mají rádi lidé otevření, upřímní a nekompromisní. Opticky zvětšuje prostor a působí rozjasňujícím dojmem, je chladivá, dává čas a prostor k přemýšlení.

Černá

Základní mystická barva. Vyznavači této barvy se vyznačují citlivostí a tajnůstkařením. Pomáhá nám neztratit sebe sama v neklidu světa, učí nás analyzovat vlastní nitro, ale neuzavřít se a zůstat přístupný všem možnostem.

Červená

Je barvou krve. Pokud dáváte přednost této barvě, býváte často impulzivní, dokonce až agresivní. Znamená pohyb, energii a životní sílu. Červená barva je extrovertní a stimulující barva.

Fialová

Fialová stejně jako modrá patří k chladným barvám. Působí na centrální nervový systém uklidňujícím dojmem a vyvolává spánek. Vaše osobnost je originální, jste samostatný člověk s nezávislými názory a máte zřejmě umělecké sklony. Fialová je to mystická barva, která je symbolem duchovna, ale i srdečnosti.

Hnědá

Hnědá je nenápadná a nudná barva. Prozrazuje, že jde o člověka důvěřivého, milého a klidné povahy. Ve snech je symbolem konvencí a všednosti.

Modrá

Vyjadřuje pocit svobody, daruje nám inspiraci, pocházející z našeho nitra. Představuje opatrnost, rozvážnost, nečinnost.Vyjasňuje a rozšiřuje ducha i duši.

Oranžová

Odstraňuje těsné emocionální struktury, udržuje v pohybu životní energii. Zajímá vás svět i lidé okolo. Vyjadřuje kreativitu a pocity štěstí. Má blahodárný vliv na trávení.

Růžová

Je barvou mírnosti, něhy a vyšších citů v lásce. Prozrazuje sentimentalitu a jemnost. Uvolňuje napětí ve svalech a v mysli.

šedá

šedá, podobně jako zelená, je směsí světla i temnoty. Barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Šedá je často vnímána jako nudná barva, typická barva stínů, je symbolem nevědomí či podvědomého konání. Je to barva potlačování, omezování, nejistoty a strachu ze života.

Tyrkysová

Jasná, zelenkavá modř symbolizuje v mnoha kulturách svobodnou duši. Barva podporující sebevědomí a podněcující fantazii a spontánnost. V negativním chápání je tyrkysová symbolem sobectví a nezdravé touhy po uznání.

Zelená

Je barvou přírody, náklonnosti a soucitu. Představuje kreativitu, citlivost a ochotu pomáhat jiným lidem prostřednictvím pochopení. Léčí nás a dává nám pocit vyrovnanosti a míru. Podporuje empatii a náklonnost k druhým lidem.

Zlatá

Mění porozumění v moudrost, podněcuje řešení psychických problémů, dává pocit bohatství, lesku a tepla. Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot, které zastupují idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Vyjadřuje klid a vyrovnanost duše a těla.

Žlutá

Je nejsvětlejší z pestrých barev, působí jasně, povzbudivě, zahřívá a rozveseluje. Oživuje myšlení a povzbuzuje přenos impulsů. Svým pozitivním, magnetickým chvěním působí žlutá povzbudivě na nervy a ztělesňuje pocit svobodného, nezatíženého vývoje. Podporuje metabolismus, pomáhá paměti a komunikaci

 

Zdroj:www.pomnenka.cz, www.kvetinydnes.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse