Mexiko, Spojené státy mexické

Vlajka Mexika

Hlavní město: Ciudad de México
Rozloha: 1 964 375km²(13.na světě)
Počet obyvatel: 106 202 903(11.na světě r.2005)
Státní zřízení: federativní prezidentská republika
Měna: mexické peso (MXP) = 100 centavů (1 MXP = 1,35 Kč)

Charakteristika: velmi milí, temperamentní, otevření a vstřícní obyvatelé
Co nemají příliš v oblibě: nudu
Co mají rádi: oslavy= fiesta, svoji zemi a své kulturní dědictví
Co je typické: tacos, chilli, teguila, časový posun -6 až -9hod

Vlajka obsahuje tři svislé pruhy. Zleva zeleným (nezávislost), bílým (čistota náboženství) a červeným ( jednota spojení krve). Uprostřed je státní znak z roku 1823.

Spojené státy mexické se nacházejí na americkém kontinentě v jižní části. Na severní části hraničí s USA a na jihu s Guatemalou a Belize. K Mexiku náleží také několik ostrůvků ležících na západě v Tichém oceánu, na východě okolo pobřeží v Maxickém zálivu, či Karabském moři. Mexiko je třetí největší zemí Latinské Ameriky. Celková délka pobřeží je 9219km. Mexiko má poměrně málo řek. Největší řekou je pohraniční Rio Bravo del Norte ( 3023km).

Podnebí:
Leží v subtropickém pásu. Země je rozdělená na čtyři výšková podnebná pásma:
Horká země (tierra caliente) do výšky 800 m n. m. má průměrnou roční teplotu přes 23 °C.
Mírná země (tierra templada) do 1700 m n. m. má průměrnou teplotu od 17 °C do 23 °C.
Chladnou zemi (tierra fría) do 2500 m n. m. s teplotou méně než 17 °C
pásmo věčného sněhu (tierra helada)
Pobřežní nížiny se vyznačují horkem a dusnem. Pro vnitrozemí a vyšší nadmořské výšky je charakteristické suché a teplé podnebí.

Fauna:
V Mexiku nacházíme zvířata, která žijí v obou částech amerického kontinentu. Severní Amerika-medvědi, vydry a jeleni. Jižní Amerika- jaguár, pásovec a opice.

Obyvatelstvo, náboženství, jazyk:
Za úřední jazyk je považována španělština. Mexiko činí jednu z nejvíce pobožných civilizací na světě. Z náboženství je zde 89% římských katolíků a 6% protestantů a Židů. Mexiko navštívil i zesnulý papež Jan Pavel II.Největší hustota obyvatel je v hlavním městě 60% Mesticové(míšenci Indiánů a bělochů), 30% indiáni( Aztékové, Mayové) , 9% běloši( potomci Španělů zvaní kreolové) .
Obyvatelé Guatemaly a Hondurasu přicházejí do Mexika především za lepší prací a životními podmínkami.

Sport:
1968- letní olympijské hry
1970, 1986 mistrovství světa ve fotbale
Od r.2004 je Mexická rallye součástí Mistrovství světa v rallye

Kuchyně
Mexická jídla jsou ve světě známá tím, že jsou velmi ostrá a hodně kořeněná. K docílení pikantnosti pokrmů se používají chilli papričky a kayenský pepř. Typickými surovinami jsou fazole, kukuřice a chilli papričky.
Mezi základní jídla patří tortillová placka vyráběná z kukuřičné nebo pšeničné mouky využívaná k přípravě tacos, tacos, burritos, quesadill, nebo chimichingy. Důležitou roli hrají omáčky například zelená omáčka (salsa verde) je připravená ze zelených rajčat a chili papriček, červená omáčka (salsa roja) z rajčat, česneku a koriandrové natě, guacamole z avokáda, cibule, česneku, rajčata, paprika jalapeňo a koriadrové natě. Tacos( pochází z Dolní kalifornie)se skládá z tortillových placek naplněné různými druhy masa s různými omáčkami. Nachos ( Coahuila) jsou trojúhelníčky z kukuřičné tortily pokryté sýrem čedar, kečupem nebo masem. Burritos(Chihuahua) je tortillová placka z pšeničné mouky, která se plní masem, zeleninou nebo sýrem.
Pití:
Alkoholické nápoje tequila a mezcal se vyrábějí z agáve. Mezi oblíbené koktejly Mexičanů patří „margarita" (tequila, pomerančový likér a citrónová šťáva) nebo „piňa colada" (kokosové mléko, ananasová šťáva, rum). Hodně se také pije silně slazená čokoláda (chocolate), často ochucená skořicí a vanilkou a káva „café de olla" se skořicí a třtinovým cukrem.
Tequila
Je vyráběná fermentací a následnou destilací šťávy modré agáve „pinas". Fermentace trvá něco kolem 48-72 hodin. Destilace se provádí dvakrát. Každá tequilla je z počátku bílá, dostala obchodní název „stříbrná" tequilla a je dále ředěna destilovanou vodou. „Zlatá" tequilla musí stárnout minimálně šest měsíců v dřevěných sudech. Super premium tequila stárne v dubových whistových sudech. (velice drahé druhy). V Mexiku je pět lokalit, kde se může tequilla vyrábět- Jalisco, Guanajuanto, Michoaccan, Nayarit a Tamaulipas.
Tequila a menzel
Tequila se vyrábí pouze z modre agáve. Manzel se může vyrábět z pěti různých druhů agáve nejznámější je espandin. Výroba těchto alkoholických nápojů se liší také technologií. Tequila se destiluje dvakrát nebo třikrát. Menzel vzniká při první destilaci.

Státní svátky
Mezi státem uznané svátky patří v Mexiku následující dny:

1. leden - Aňo Nuevo (Nový rok)
5. únor - Día de la Constitución (Den vyhlášení ústavy)
21. březen - Natalicio de Benito Juarez (Narozeniny prezidenta Benita Juáreze)
pohyblivé svátky Velikonoční: Semana Santa (velikonoční týden): Jueves Santo (Zelený čtvrtek), Viernes Santo (Velký pátek)
1. květen - Día del Trabajo (Svátek práce)
5. květen - Batalla de Puebla (Výročí bitvy u Puebly)
1. září - Informe prezidential (První den kongresu)
16. září - Día de la Independencia (Den nezávislosti)
12. říjen - Día de la Raza, Descubrimiento de América (Svátek Kolumba, Objevení Ameriky)
2. listopad - Día de los Muertos (Památka zesnulých, Dušičky)
20. listopad - Aniversario de la Revolución (Výročí revoluce)
12. prosinec - Día de Nuestra Seňora de Guadalupe (Svátek Panny Marie Guadalupské)
24 - 25. prosinec - Noche Buena (Štědrý večer), Navidad (Boží Hod vánoční)
1.2. Slavnostní události

Zajímavá místa:
Mexico city
( hlavní město)- stojí na troskách aztéckého města Tenochtitlán, zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO
Acapulco je jedním z nejnavštěvovanějších letovisek, turisté zde jezdí obdivovat bílé pláže. Zajímavé jsou náměstí Zócalo, kostel Nuestra Seňora de Soledad a historická pevnost San Diego s pohledem na přístav
Guadalajara - město jež dalo Mexiku jeho symboly: tequilu, sombrero, mariachi a mexické rodeo.

Zdroj:www.wikipedia.org, http://www.cestovani-mexiko.cz

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse