Fondue

Fondue jsou báječnou kulinářskou společenskou hrou a výrazem neliberálnější labužnické demokracie, neboť je nesmírně zábavné, když se jednotlivé vidličky navzájem promíchají v kotlíku jako při mikádu a rozpoutá se přátelská hádka o vlastnických právech. Namáčet si všechno, na co máme chuť, v nejrůznějších lahodných omáčkách, může znamenat úžasný požitek.

 

Co je dobré vědět

Mezi nejrozmanitějšími druhy fondue jsou pravděpodobně nejoblíbenější burgundské fondue: v kotlíku na fondue naplněném vroucím olejem si každý host individuálně opéká kousíčky hovězího nebo vepřového masa. To vše se děje v družné pospolitosti barevně označených vidliček. Ty se mohou, pokud jde o početnější společnost, v kotlíku lehce vzpříčit, to však není nic hrozného.

Jak se jedí

Upečené maso se ovšem nejí fonduovým špízem, který není ničím jiným než vidličkou na pečení, ale normálním příborem - vidličkou a nožem -, kterým si i nabíráme nejrůznější omáčky. Omáčky a přílohy se servírují na speciálním talíři na fondue, který je rozdělen na jednotlivá políčka.

Máme-li více omáček, než je políček na talíři, vyjíme jeden či dva druhy omáček úplně, vytřeme políčko bílým chlebem a obsloužíme se znovu. Vidličkou napíchneme kousek masa, ponoříme do omáčky, krému atd., a pokud je třeba, pomůžeme si nožem nebo bílým chlebem.

Zatímco jíme, opéká se nám už v kotlíku další kousek masa.

Alternativa

Podobně si počínáme při fondue chinoise, kde místo oleje v kotlíku vře vývar.

Ještě jedna alternativa

U sýrových fondue bývá místo oleje a vývaru roztavený sýr, ve kterém namáčíme bílý chléb.

Pozor

Sýrové fondue jsou podstatně sytější, proto jej prokládáme třešnovicí, která ulehčuje trávení. Neměli bychom to s ní však přehánět. Žízeň utišíme černým čajem, který je gastricky ideálním doprovodem sýrových fondue.

Co pít

K burgundskému nebo čínskému fondue se doporučuje pivo, případně silné červené víno Côte du Rhône, cechovní Lemberger či plné, ohnivé beujolais. K sýrovým fondue se vedle černého čaje hodí i bílé víno: lahodný Gutedel (především Chassels ze Švýcarska,) případně burgundské bílé či šedé.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse