Vietnam

Hlavní město: Ha Noi
Rozloha: 329 560 km² (67. na světě)z toho 1,3 % vodní plochy
Počet obyvatel: 90 549 390 (14. na světě, odhad 2011)
Státní zřízení: Socialistický stát
Měna: vietnamský dong (VND)


Charakteristika: Vietnamci jsou nenápadní, skromní, uzavření ( toto se týká jejich soukromí)
Co nemají příliš v oblibě: vměšování do soukromí, porušování zvyků
Co mají rádi: dodržování svátků a tradic, kladou důraz na vzdělání (chtějí zabezpečit lepší budoucnost svým dětem), náboženství,
Co je typické: Rudá řeka (450 km), stále zelené tropické lesy, nekonečná rýžová pole

Základní informace:

Vietnam se nachází na nejvýchodnějším okraji pevninské jihovýchodní Asie. Na severu země sousedí s Čínou na západě s Laosem a Kambodžou, východní hranici utváří Jihočínské moře.

Náboženství:

Asi pětaosmdesát procent Vietnamců se hlásí k buddhismu, ale život v zemi ovlivňoval a ovlivňuje i taosimus, konfucianismus a křesťanství, které vyznává asi osm procent obyvatel.


Očkování a nemoci:

Nemocnice a zdravotní zařízení jsou na nízké úrovni, v Hanoji a Saigonu se lze obrátit na kvalitnější a také dražší kliniky se zahraničními lékaři. V případě vážnějších problémů je doporučován převoz do thajského Bangkoku nebo Singapuru, nezapomínejte proto na dobré pojištění. Ošetření a léky je nutné v naprosté většině případů hradit v hotovosti.


Podnebí a počasí „kdy cestovat do Vietnamu"

Hlavní turistická sezona ve Vietnamu trvá od listopadu do března a poté v období mezi červencem a srpnem. Pokud chcete projet celou zemí od severu na jih, měli byste své plány přizpůsobit s ohledem na dvě monzumová období, která Vietnam ovlivňují, jihozápadním, přicházejícím v období od března do září, a severovýchodním od října do března. Nejchladnějšími měsíci, provázenými hustými mlhami, jsou prosinec a leden. Nejvíce srážek v severním Vietnamu spadne od května do října, vůbec nejdeštivějším měsícem je srpen.V centrálním Vietnamu trvá období dešťů od srpna do prosince, nejvíce srážek a následné záplavy přinášejí tajfuny, které se objevují v září a říjnu. V jižním Vietnamu období dešťů trvá od května do října , nejvíce srážek spadne v květnu.


Kuchyně a národní jídla:

Říká se, že vietnamská kuchyně nabízí téměř 500 odlišných tradičních jídel. Je jednoduchá a racionální.

K velmi oblíbeným vietnamským jídlům se řadí právě rýžové nudle - pho a vietnamské jarní rolky nazývané nem. Nudle se podávají v misce, jsou chutné, levné a syté. Na severu se konzumují v jakoukoli denní či noční dobu, na jihu pak představují populární snídani. V jižním Vietnamu se rolkám říká cha gio, na severu pak nem Sai Gon nebo nem ran. Vyrábějí se z rýžového papíru, do něhož se zabalí pokrájené vepřové/krabí maso, nudle, cibule, houby a vajíčka. Existuje i vegetariánská varianta rolek nazývaná nem rau. Pokud budete ingredience dávat na rýžový papír sami a sami si ho také zabalíte, jedná se o tzv. banh trang (na jihu) či banh da (na severu).

Z rýže se vyrábí těstoviny (základních druhů je pět), rýžový papír (používaný k přípravě rolek), sladkosti (hlavně z nezralé zelené rýže), rýžový ocet nebo škrob, a samozřejmě rýžový alkohol.


Co se týče masa, řídí se vietnamští kuchaři heslem, že vše, co se hýbe, se dá jíst. Můžete okusit takové „zvláštnůstky" jako žabí stehýnka nebo slepičí pařáty. Vietnamci jedí i maso takových zvířat, která jsou pro Evropana tabu. Především představa jídla připraveného ze psa děsí většinu cizinců. Restaurace specializované na psí pochoutky jsou však u Vietnamců velmi oblíbené, nicméně plné bývají jen druhou polovinu lunárního měsíce; maso ze psa se totiž považuje (stejně jako maso želvy a sépie) za nečisté a podle tradice je vhodné ho jíst právě až druhé polovině lunárního měsíce. Mezi nejoblíbenější pochoutky, jejichž pozření bude Evropanovi dělat určitě potíže patří (kromě psího masa) had (velice chutná je prý kobra), myš, kočka nebo veverka. Za delikatesu se rovněž považují kachní vejce, která se podávají při 80% zralosti plodu, nebo opečené larvy bource morušového podávané jako příloha k rýži. Podstatou vietnamské kuchyně je originální rybí omáčka nazývaná nuoc mam( vyrábí se fermentací nasolených ryb, doba kvašení se pohybuje v rozmezí 4-12 měsíců a v podstatě nahrazuje sůl).

Kultura stolování:

Vietnamci jsou zvyklí jíst tři hlavní jídla denně. Snídaně je většinou jednodušší - rýžové nudle (pho) nebo rýžová kaše (congee). Oběd začíná již kolem jedenácté hodiny dopoledne. Dříve lidé obědvali doma, dnes dávají často přednost snadno dostupným pouličním restauracím nebo tržištím. Večeře se většinou odehrávají v rodinném kruhu.

Jídlo je většinou soustředěno kolem velké misky s rýží, která bývá obvykle uprostřed stolu. Každý má ale i svou vlastní misku, jídelní hůlky a polévkovou lžíci. Po pravé ruce je pak umístěna ještě jedna malá mistička, která je určena pro nuoc mam, nuoc hcam či jiné omáčky. Na stole bývají i ubrousky, které jsou vedle běžného účelu i k otření misek a tyčinek před jídlem. Pokud si budete chtít nabrat rýži z hlavní misky, použijte společnou servírovací lžíci, která slouží výhradně tomuto účelu. Na rýži ve své misce pak můžete položit další věci - maso, zeleninu, omáčky apod. Při jídle držte misku v levé ruce a používejte jídelní hůlky.

A teď ještě několik doporučení: s usednutím ke stolu počkejte, až si sedne Váš hostitel. Vietnamci ocení, když budete jíst hůlkami. Neodmítejte jídlo, které Vám do misky naservíruje hostitel - je to krajně neslušné. Nechávejte hůlky v misce ve tvaru V (symbolizuje to totiž smrt). Zdvořilý hostitel Vám nabídne více jídla než dokážete sníst, bylo by proto neslušné sníst opravdu všechno

Festivaly ve Vietnamu :

Únor

-Lim Festival (Má spíše náboženský charakter, koná se na kopci Lim, v Lim pagodě. Můžete zde zhlédnout vystoupení lien anh a lien chi, což jsou zpívající farmáři a farmářky s různými písněmi. Chcete-li poznat vietnamskou kulturu, pak je tento festival dobrou příležitostí).

-Tet Festival (Je plný radosti a oslav, značí příchod jara. Rodiny nakupují množství jídla, květin a prskavek, které pak na ulicích zapalují. Věří, že tím odpudí zlého ducha. Pro turisty to je dobrou příležitostí zhlédnout buddhistické a konfuciánské rituály).


Březen

-Kravské dostihy (Událost začíná v komornějším duchu. Souvisí s uctíváním předků. Každý návštěvník je vřele přivítán, věří se totiž, že se jedná o posla předků. Vyvrcholením dne jsou ale tzv. kravské dostihy, závod dvou krav, z nichž každou řídí dva muži. Kdo se přijede podívat, odveze si nezapomenutelný a vzrušující zážitek).

-Gia village festival (Pořádá se 10.března jako připomínka slavného vojenského velitele z 6. století. Zahrnuje vojenskou přehlídku a ohňostroje, při kterých se seznámíte s důležitými postavami ze starých vietnamských legend)


Duben

-Truong Yen Festival - (Severní Vietnam) - polovina dubna.Festival připomíná krále Dinh Tien Hoang, který sjednotil zemi a krále Le Dai Hanh, který porazil zahraniční okupanty. Mezi tři hlavní body programu patří prodej kadidlových tyčinek, hraná bitva a exhibice čínských charakterů.

-Dau Pagoda Festival (Oslavuje bohyni Man Nuong. Lidé z celé provincie přicházejí, aby si užili lví tance, zápasy a lidské šachy. Můžete zhlédnout i tance s holemi. Místní obyvatelé soutěží o titul nejrychlejšího nosiče věder vody. Období tohoto vietnamského festivalu je též časem narození budhy, což mu přidává na důležitosti)


Květen

-Chem temple festival - (vesnice Chem, oblast Tu Liem, Hanoi)

Festival se koná od 14. do 16. května jako oslava Ly Ong Tronga, nebo Ly Thana, vietnamského hrdiny, který byl poslán na pomoc čínskému císaři Tan Thuy Hoangovi při zadržení mongolských útočníků. Tato vietnamská slavnost zahrnuje mimo jiné i ceremonii koupání sochy hrdiny.

-Po Nagar Temple Festival - (Jižní Vietnam) - začátek května

V chrámu Po Nagar na vyvýšenině na břehu ústí řeky Cai se koná slavnost na počest bohyně Po Nagar, jež dává půdu a rýži místním obyvatelům. Tento vietnamský festival je rozdělen do dvou částí. Thay Y, což je ceremonie změny oblečení a ceremonie Cau Cung. Poté následují tradiční tance a opera.


Červen

-Ba Chua Xu Temple Festival (též nazývaný ceremonie Via Ba), je největším lidovým festivalem v jižním Vietnamu. První noci je socha Ba Chua Xu vykoupána v navoněné vodě a oblečena. Starý oděv je roztrhán a rozdán poutníkům pro štěstí. Třetí noci proběhne procesí s dračími tanci a zástavami. Vyvrcholením je, když vybraný vietnamský muž předvede ceremonii Duc Boi. Doprovázen chórem zpívá a prosí o dobré počasí a bohatou zemi.


Červenec

-"CA TE" festival (je pořádán etnickou skupinou Cham. V jeho průběhu se čistí a zdobí hrobky, navštěvují se pagody. Jako výraz úcty a díků duchům lidé zpívají a předvádějí taneční vystoupení. Máte-li rádi více duchovně založené svátky, pak Vietnam určitě navštivte.)

-Kha Lam Temple Festival (lidé uctívají princeznu Chieu Minh, dceru krále Tran Thanh Tong. Tato princezna se zasloužila o výstavbu mostů, otvírání nových trhů, starala se o staré lidi a pomáhala lidem v nouzi. Každému nabízela přístřeší na svých pozemcích. Tento vietnamský svátek je pojat velmi duchovně, vypalují se kadidla, pořádají se vzpomínkové ceremonie, recituje se z buddhistických knih a slouží se zádušní mše.)


Srpen

-Chang Son Festival (Objektem oslav a uctívání na tomto vietnamském festivalu jsou duchové vod a tři bohové, Tan Vien, Cao Son a Qui Minh. Hlavní náplní festivalu je procesí děkovných desek vodních duchů, zápasy, plavání, čínské šachy, nebo kohoutí zápasy. Vše je navíc doplněno tradičními vietnamskými vystoupeními a zpíváním Dao.)

-Dao Xa Festival (uctívá Hung Hai Conga a tři nejvyšší královské mandaríny, kteří se zasloužili o pomoc lidem při kontrolování záplav. Náplní festivalu jsou tedy různé děkovné ceremonie a modlitba za vodu. Po skončení duchovněji zaměřené části tohoto vietnamského festivalu se můžete zúčastnit divácky atraktivních nočních závodů lodí).


Září

-Son Buffalo Fighting Festival (Koná se v Haiphongu. Býci bojují v párech, zaklíňujíc se navzájem svými velkými rohy. Ten, jenž uteče je prohlášen za poraženého. Na konci tohoto festivalu ve Vietnamu jsou býci poraženi a jejich maso je rozděleno mezi všechny účastníky, jako dar od duchů).

-Mid-Autumn Festival( Slaví se s koláčky vyrobenými z lepkavé rýže, plněnými semínky lotosu, melounu, žloutky z kachních vajec a cukrem. Hlavní náplní tohoto vietnamského festivalu je pak zpívání, tanec, bubnování, pojídání sladkého pečiva a zapalování luceren ve tvaru měsíce nebo hvězd).


Říjen

-Con Giang Festival (Koná se na počest slavného vietnamského kulturního aktivisty Quach Huu Nghiem, jenž žil v 15. století. Uvidíte zde mnoho zajímavého, jak procesí a rituály, tak např. zápasy, přehlídku bojových umění či kohoutí zápasy. Máte-li rádi pestré festivaly, pak je tento vietnamský dobrou volbou).

-Keo Pagoda Festival (Pořádá se na počest buddhistického církevního hodnostáře Duong Khong Lo, který vyléčil krále Le z vážné nemoci. Lidé se zúčastňují mnoha rituálů a her a pořádají se umělecká vystoupení odrážející životní styl vietnamského lidu, žijícího v okolí delty Červené řeky)


Listopad

-Oc Om Boc Festival (Je zasvěcený měsíci. Hlavním účelem tohoto festivalu je žádání měsíčního božstva o hojnou úrodu na polích, mnoho ryb v řekách a o zdraví pro vesničany. S východem měsíce lidé předkládají tácky s banány, kokosovými ořechy, bramborami a dalšími potravinami, jako nabídku pro božstvo. Zlatým hřebem tohoto festivalu ve Vietnamu je pak závod tradičních ngo lodí).

-Nguyen Trung Truc Temple Festival (Objektem slavení během tohoto vietnamského festivalu je Nguyen Trung Truc, vůdce povstání proti Francouzům na jihu Vietnamu. Součástí festivalu je vykuřování kadidly a další duchovní ceremonie. Zajímavou podívanou pak tvoří rekonstrukce bitvy a zničení francouzských válečných lodí na řece Nhat Tao, které se odehrálo v 19. století. Další program zahrnuje čínské šachy, veslování na řece a mnoho dalších zábavných aktivit).


Prosinec

-An Co Village Festival (Lidé oslavují boha Nam Hai Dai Vuong - Pham Hai, který je chrání před nemocemi, epidemiemi, přírodními katastrofami, chrání úrodu a zvyšuje produkci. Vyrazíte-li do Vietnamu, pak zhlédnete procesí, ceremonii obětování nebo také šachy, zápasy a zpívání cheo na dvoře obecního domu).

-Ceremonie oslavující začátek obdělávání rýžových polí ve vesnici Le Son

Pro tento vietnamský festival je typická oslava božstva chránícího vesničany. Je mu poskytnuta oběť - deset podnosů dušené rýže a deset kohoutů. Poté je vyzván pár, jež má syna, dceru a dobře a poctivě pracuje, aby obdělal semenáčky rýže na poli, které je před obecním domem. Chcete-li poznat místní tradice, pak ve Vietnamu nesmíte chybět.

Zajímavá místa:

Hora Fan Si Pan
Mnoho turistů jezdí do Sapy nejen za horskými kmeny, ale i zdolat nejvyšší horu Vietnamu, která se nachází v těsném sousedství horského města. Hora Fan Si Pan je vysoká 3143 m a její vrchole se tyčí přímo nad městem. Na vrchol je to od Sapy 19km a dostat se tam lze pouze pěšky. Občas je vrchol pokrytý vrstvou sněhu. Trasa vede náročným terénem a navzdory celkem krátké vzdálenosti trvá cesta na vrchol a zpět 3 až 4 dny - v závislosti na počasí. Už druhý den vám budou dělat společnost pouze opice, horské kozy a nádherné lesy. K výstupu nepotřebujete žádné horolezecké zkušenosti ani vybavení. Stačí jen dobrá fyzická kondice.


Dien Bien Phu
Městečko známé dnes především bitvou, která ohlásila konec indočínského impéria. V roce 1954 zde utrpěla zdrcující porážku francouzská vojska v bitvě s vojáky Viet Minhu. Samotné město se nachází v severozápadním Vietnamu, jen 34km od laoských hranic. Největší atrakcí města je především jeho historický význam. Můžete zde navštívit městské muzeum, které stojí na místě dějiště výše zmíněné bitvy. Lze podniknou i návštěvu hlavního bunkru francouzského velitele Christiana de Castriese. V okolí bunkru jsou umístěny staré francouzské tanky a děla. Nedaleko se nachází most Muong Thanh, který se dochoval v původním stavu a je přístupný jen pěším a jednostopým vozidlům.


V roce 1984 byl u Dien Bien Phu vztyčen pomník věnovaný padlým francouzským vojákům. Městský hřbitov je pro změnu věnován památce padlých Vietnamců. Na hřbitov se můžete podívat z vrcholu schodiště, které vede nad hlavní bránu.


Závěr:

Vietnam je jednoznačně exotická destinace, ještě stále ne zcela zaplněná turisty. Vzhledem k totalitnímu režimu a dlouhé době nepokojů se světu otevřela teprve nedávno. I proto zde můžete zažít zcela neobyčejnou dovolenou, která bude plná orientálních vůní, tropické přírody a občas nepochopitelných cizokrajných mravů.


Zdroj:www.cs.wikipedia.org,www.estranky.cz, www.sletenkou.cz, Pavel Zvolánek r. vydání 1.12.2009 a 1.4.2010, www.orbion.cz,

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse