Slovníček pojmů

Amuse bouche - malé porce pokrmů k povzbuzení chuti, ale i netradiční kombinace surovin a chutí.

Bio food - biopotraviny nesmějí obsahovat přídatné látky používané v potravinářství- É-čka, stabilizátory, pojiva atd.

Convenience Food - polotovary, hotová, rychlá jídla k přípravě jen ohřátím.

Ethno Food - pokrmy z nejrůznějších národních kuchyní. Jsou použity regionální, čerstvé potraviny a koření.

Entertainment - zábava, pobavení, jíst při zábavě.

Fast Food - rychlé občerstvení

Finger Food - malé slané či sladké dobroty na jedno či dvě kousnutí. Servíruje se na večírcích, odpoledních koktejlech, na špejlích či párátkách nebo přímo z ruky- nepoužívají se příbory.

Functional Food - výrobky se „zvláštní dávkou zdraví" např. probiotické a probiotické mléčné produkty, margariny obsahující fytostelol ke snížení hladiny cholesterolu, ovocné nápoje s přídavkem zeleného čaje apod.

Fun Food a Fancy Food - kuchař při výrobě pokrmu používá své tvoření. Má volné působiště.

Fusion Food, ve francouzštině cuisine éclectique - směsice mexické nebo francouzské kuchyně, dálnovýchodní, středomořské.

Instinct Food
- označují stravování vybírané instinktivně, na základě původu, vzhledu, vůně a pokud potravina projde výběrem a my ji ochutnáme, pak i na základě chuti. Přitom může jít jak o hotový pokrm, tak i o surovou potravinu nebo polotovar.

Hand Held - Food
- pokrm s „jedlým obalem" (Wrap, Tortila nebo Sandwiches).

Junk Food - Sladký omaštěný pokrm bez vyživovací hodnoty.

Lego food, puzzle food - pokrmy zejména v kategorii cukrářských výrobků a atraktivních dezertů. Sladké lahůdky jsou sestaveny z drobných prvků s využitím kuchařovy kreativity s dokonalým aranžmá na talíři.

Novel Food
- potraviny nového typu

Slow Food - Výrobci a restaurace se spojili v hnutí s cílem protestu proti Fast Foodu (zapojilo se více než 122 zemí). Cílem je zachovat kulturu stravování a stolování s ohledem na regionální tradice a zdraví.

Table d' hôtel
- je zaměňován s bufetem ( slavnostnější a bohatší varianta, doplňují se aby byl k dispozici celý sortiment). Samoobslužný, nebo s pomocí kuchaře výběr z několika druhů pokrmů od každého chodu- nedoplňují se.

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse