Salát

Od té doby, co severoevropské národy objevily, že neexistuje jen slunečnicový olej a ovocný ocet, nýbrž také vysoce hodnotný olej olivový a aromatickou finesou téměř nepřekonatelný balsamový ocet - od té doby jsou i v našem ponebí saláty chutné. Čímž nechceme nic namítat proti klasické francouzské zálivce, a už vůbec ne proti naší osobité omáčkové subkultuře.

salát

Jak se podává

Na tomto místě budeme vycházet z toho, že máme před sebou chutný salát - hlávkový salát, rajčata, mrkev, fazole, zelí, či cokoliv jiného -, jehož zálivkové aroma nás přímo svádí ke snězení - jak to tedy provést?

Jak se jí

Nůž je naprosto zbytečný a není potřeba se zatěžovat s jeho použitím, natožpak podstupovat nebezpečí, že se o něj pořežeme, jak se to stalo dámské společnosti v domě Putifarových, o čemž nádherně vypráví Thomas Mann ve svém románu Josef. Přesně vzato to sem však vůbec nepatří, protože u Thomase Manna se jednalo o jablíčka.

Odkaz

Tam, kde stačí k jídlu vidlička, skutečně stačí jen vidlička. Nůž můžete použít jen k tomu, abyste si patřičně složili velký list hlávkového salátu (v žádném případě však nekrájet!), nejen aby se vám vešel do úst, ale především abyste s ním mohli nabrat dost zálivky. Kdyby tomu tak nebylo, mohli jej na malé kousky nakrájet kuchaři v kuchyni.

Hlávkový salát se nikdy nekrájí nadrobno.

A to by tak bylo všechno.

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse