A

Abdug Iránský jogurtový nápoj

Abondigas Kuličky ze sekaného masa, drůbeže nebo ryb

Absint je tvrdý alkoholický nápoj ( 60%) vyrábění z pelyňku, anýzu a fenyklu a dalších bylin např. meduňka lékařská, badyán a jiné. Absint má bezbarvou nebo přírodní zelenou barvu.

Aditiva jsou přídavné látky, které zajišťují trvanlivost potravin a zlepšují jejich vzhled a vůni. Mezi aditiva patří: potravinářská barviva, sladidla, konzervanty, antioxidanty, kypčící látky, stabilizátory, zahušťovadla, tavící soli, emulgátory .. Mezi aditiva nepatří složky potravin jako sůl, ocet, droždí, koření apod.

Adzuki je zvláštní druh luštěnin- fazole. Vaří se 25-30minut. Známé především v Japonsku pro přípravu vegetariánských jídel. Dalším pěstitelem je Čína, Jižní Amerika, USA, Itálie a Kongo. Mají dost výraznou a sladkou chuť. Mají polodlouhý tvar tmavě červené až hnědé barvy. U nás lze koupit v obchodech se zdravou výživou.

Adžika je polotuhá kořenící pasta používaná v arménské, gruzínské a kavkazské kuchyni. Obsahuje 3 díly chmeli- suneli, 2 díly sladké papriky, 1 díl česneku, 1díl koriandru, 1 díl kopru, sůl, vinný ocet. Je vhodná ke grilování, přípravě mletých mas a na sušená a pečená masa. Má jemně pikantní chuť.

Adžvajen
jsou mletá semínka libečku používaná především v Indii. Je to výrazné aromatické koření. Přidává se do těsta na placky a do domácích sušenek. Ádžvajen je také žvýkán pro získání vonného dechu.

Afrodisiakum
prostředek k povzbuzení sexuálního vzrušení. Mezi nejoblíbenější patří chilli, ústřice, hořčice, kmín, bazalka, libeček, petržel.

Afusali Bulharské stolní hrozny

Agar se získává z některých druhů mořských řas. Používá se k ochucování, má zahušťovací charakter, ve vodě bobtná. Je známý i jako japonská želatina, kanten nebo E406. Využívá se k přípravě želé.

Agrafa
je tzv. drátěný košíček k zajištění zátku neboli špunt u láhve se šampaňským.

Aguardiente
nerafinovaný předchůdce rumu, pálenka ve Španělsku- pije se zřídka přímo, častěji jako přísada do vody. Je připravená z vinných matolin (zbytkové produkty po lisování vína bez stopek) a anýzu.

Aharusame
jemné průsvitné nudle připravované ze sójové mouky, používané v Japonsku.

Achar
je indická přísada, pikantní kořeněná nebo sladká či slaná nakládaná přísada. Vyráběná z ovoce ( datlí, okvětních lístků růže, zázvoru, limetek, palmových srdíček) nebo zeleniny ( cibule, tykev, květák a kapary)

Achi
tekutý výtažek koření, kterým se dochucují saláty v Mexiku.

Anýz
koření, které se používá do nakládané červené řepy, do perníku, cukrovinek, pečiva

Ančovička
- sleďová malá ryba naložená v octě

Aperitiv
alkoholický nápoj podávaný před jídlem, má povzbudit chuť k jídlu.

Appenzeller
vyzrálý alpský horský sýr vyráběný z kravského mléka, zrající 6 měsíců. Má výraznou ostrou chuť.

Arak
je středně silný až silný alkoholický nápoj, vyrábí se kvašením a destilací vína aromatizovaného anýzem. Nebo je to také pálenka připomínající rum vyráběná ze šťávy cukrových palem (melasy). Barva araku je slabě žlutá, nebo je bezbarvý vůbec.

Archivní víno je uváděno na trh nejméně 3 roky po roku sklizně hroznů, špičkové víno.

Aromat kořenící směs - skládá se z jedlé soli ( max. 55 %), látky zvýrazňující chuť a vůni ( glutaman sodný), laktózu, zeleninu, kvasničný extrakt, ztužený rostlinný tuk, rostlinný olej, koření, aroma lesních hub, libečkový extrakt.

Arrak lihový nápoj vyráběný z rýže

Aspik je rosol připravený z vývaru, zeleniny, koření a želatiny

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse