Pravidla chování na internetu

Na internetu jsme většinou anonymní, nebo vystupujeme jen jako fotka se jménem. Dost často se k druhým chováme jinak, než bychom to dělali ve skutečném životě. Jak tedy na správné chování na internetu? Sepsali jsme pár pravidel, která se podle nás často porušují.

Všichni jsme lidé

Nezapomínejte na to, že na druhém konci komunikace je člověk. Proto ho svým chováním neurážejte a neponižujte. Dalo by se říci, že nikdy nepište druhému něco, co byste mu nedokázali říci z očí do očí.

Buďte ohleduplní k ostatním

Možná se v tématu/problematice daného fóra vyznáte a jste profík. To ale nemusí platit pro někoho, kdo se právě připojil. Může to být člověk, který není tak “internetově zdatný” a ujde mu, že ten samý dotaz už byl položený o pár řádků níž. Upozorněte ho decentně na jeho chybu.

Neprovokujte a nenechte se vyprovokovat

Na každé diskuzi se objevují takzvaní “flameři” - lidé, kteří chtějí rozpoutat hádku. Po čase zjistíte, že to bývají často ti samí lidé. Nenechte se jimi strhnout a nereagujte na jejich příspěvky.

Dodržujte konkrétní “netiquettu”

Každé fórum a každá internetová skupina má svoje vlastní pravidla, takzvanou “netiquettu”. Někde se striktně oslovují jménem a tykají si, musíte se držet tématu skupiny a podobně. Vždy před vstupem do nějaké uzavřené komunity si přečtěte její pravidla, ať nenarazíte.

Respektujte právo na soukromí druhých

Netlačte na druhé, nevyptávejte se na jejich osobní situaci.

Dávejte pozor, co píšete - zvlášť, když vystupujete jako firma

V případě, že vystupujete na internetu jako firma, platí všechna výše uvedená pravidla dvojnásob. Na internetu se nedá nic dokonale vymazat, stačí aby vám ujela jedna nevhodná věta a během hodiny se může rozšířit po celé sociální síti jako je například Facebook.

Autor: Shoptet - zabývá se pronájmy e-shopů a pomáhá e-shopařům růst

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse