Novoročenka

PF (slangově Péefko )je čistě český fenomén, který nikde jinde (snad kromě Slovenska) nenajdete. Zkratka je odvozena z francouzského Pour féliciter - "pro štěstí". Je to kartička s přáním všeho nejlepšího do nového roku. Zkratka PF je vynálezem hraběte Chotka z Chotkova a Vojnína. Zasílání novoročenek zavedl ve 30. Letech 19.století( údajné rok 1827). Když všem nepopřejete poklidné Vánoce, dopustíte se společenského faux pas a poškodíte svou reputaci . I přes rozmach elektronické komunikace zůstává tištěné novoroční přání nezaměnitelnou součástí osobní i firemní prezentace a propagace. Zasláním, či dokonce osobním předáním novoročního přání dáváme obdarovanému najevo svou úctu.

Důležité zásady
V business etiketě existuje několik zásad, jak účinně a efektivně zacílit Novoročním blahopřáním.
Nejčastěji se novoročenky posílají tištěné na nejrůznějších grafických a strukturovaných papírech v podobě pohlednic, knížek či skládaček.

1.Kvalita - Rozumíme kvalitu a typ papíru. Nepodceňujte kvalitní grafiku a tisk.
2.Aktuální databáze - Aktualizujeme s předstihem databázi obchodních partnerů, spolupracovníků, zaměstnanců apod. Určitě by se nemělo stát, že adresujete blahopřání řediteli firmy, který již dávno působí jinde, jeho asistentce, která je rok vdaná a užívá jiné příjmení.
3.Vlastnoruční podpis - Většina "obecných" textů je tištěná a je nutné připojit vlastnoruční podpisy zástupců společnosti.
4.Adresa příjemce - Měla by být vypsána ručně. Tím vyjadřujete naprosto osobní přístup k příjemci. Nepoužívat štítky z počítače .
5.Domácí adresy - U velmi blízkých spolupracovníků a obchodních partnerů, s kterými se scházíte např. i na různých společenských akcích včetně jejich protějšků, je vhodné zaslat blahopřání domů. Zde nikdy neopomeňte uvést jméno partnera (např. Vážení manželé Jan a Jana Novákovi), pokud pár není sezdaný - uvádějte jejich jména podle abecedy na samostatné řádce (např. paní Jana Bláhová a pan Petr Dvořák).
6.Tituly - Neopomínejte tituly. Pokud adresujete novoročenku páru - nezapomeňte uvést tituly obou.
7.Buďte citliví k tradicím - Týká se hlavně náboženství. Zvolte raději univerzální text.
8.Vyhněte se exponovaným termínům - Svá blahopřání zasílejte s dostatečným předstihem, popřípadě, jak již bylo zmíněno, raději po Novém roce (zde již není nutné zmiňovat Vánoce).
9.Firemní razítko - Pokud trváte na uvedení firemních údajů v textu blahopřání, je nutné vždy razítko umístit až pod vlastnoruční podpis. Doporučuje se raději přiložit vizitku (navštívenku).
10. Motiv a text přání by měly být srdečné, vyjadřující úctu, obdiv a upřímnost, poděkování

 

Zdroj:www.asistentka.cz

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse