Fenykl (Foeniculum)

  • Fenykl je rostlina, jejíž žluté květy dorůstají až do výše dvou a půl metru
  • Rostlina na první pohled připomíná celer křížený s koprem.
  • Fenykl má charakteristickou vůni a jemně nasládlou dužinu.
  • Možná vám jeho chuť bude přece jen připadat známá. Anýzové silice jsou součástí slavných hašlerek
  • Fenykl obsahuje velké množství minerálních látek,jako je draslík,hořčík,vápník a železo,bohatě je tu také vitamínu C,B,karotenu a vonné silice.
  • Fenykl používáme do salátů,polévek,příloh nebo jej můžeme zapéct či usmažit.Výborně se hodí k masu,rybám a do některých omáček.Listy mají silnou anýzovou vůni a dají se přidávat k zelenině a do pomazánek místo kopru.
  • Chcete-li vytvořit z fenyklu salát, stačí jej zbavit vrchních tvrdých listů a nakrájet na proužky. Pro teplou kuchyni jej také zbavte vrchních listů a uvařte rozkrojený na poloviny.
  • V našich končinách se fenykl používá spíš jako koření či jako prostředek proti nadýmání.

Příznivě působí při nachlazení,uvolňuje křeče v oblasti žaludku,čistí sliznici dýchacích cest a zlepšuje odkašlávání.Pomáhá odvodňovat a čistit organismus,zvyšuje produkci mateřského mléka a odvar z fenyklu se může používat jako ústní voda.

 

Upečte si fenykl

Co potřebujeme pro 4 až 6 porcí: 2 - 3 hlízy fenyklu, 2 kolečka citronu, 1 a půl lžíce olivového oleje, 40 gramů másla, 4 snítky čerstvého nebo půl lžíce sušeného tymiánu, 175 ml kuřecího nebo zeleninového vývaru, 80 gramů nastrouhaného parmazánu, čerstvá rajčata, konzervované kukuřičné klásky, pepř.

Ve velkém hrnci přivedeme do varu vodu a vložíme do ní kolečka citronu. Z fenyklu odstraníme vějířkovité listy, hlízy nakrájíme podélně na plátky, vložíme do vroucí vody a asi 8 minut vaříme. Fenykl musí být téměř měkký. Vyjmeme ho z vody a necháme okapat. V kastrolu rozehřejeme na středně silném ohni olivový olej a máslo. Kastrolem zakroužíme, aby se směs oleje a másla rozlila po celém dnu a dosáhla i na stěny. Do kastrolu dáme plátky fenyklu a zamícháme je. Podle chuti opepříme a přidáme tymián. podlijeme vývarem a posypeme strouhaným sýrem. fenykl pečeme v troubě předehřáté na 200 stupňů 25 až 30 minut. Hotový fenykl na talíři obložíme klínky rajčat, kukuřičnými klásky a máme-li, tak i několika snítky tymiánu, a ihned podáváme.

 

 

 

 

zdroj:Atojepecka.cz, mysteria.cz,

 

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse