Pánský společenský oblek

Pokud se muž chystá do společnosti má přesně definovaný společenský oděv, který je nutné respektovat. K ženám jsou pravidla odívání tolerantnější a jejich oděv nelze jednoznačně definovat. U pánských společenských obleků je striktně určeno pro jakou příležitost je lze využít.

Smoking - black tie (anglicky) - cravate noire (francouzsky)

smoking Smoking je určen pro večerní a slavnostní události. Smoking se tradičně šije z kvalitní černé látky, nikoli syntetické. Dnešní móda je v této oblasti rozmanitá a preferuje smokingy i v jiných a výrazných barvách. Pro saka smokingu jsou typické dlouhé revery (klopy) nebo šálový límec potažené lesklým či tmavým hedvábím.

Smokingové kalhoty mají po stranách našité lampasy (pruhy odlišné barvy na vnějších švech oblečení). Ke smokingu patří vždy bílá košile s tuhým límečkem (dříve i náprsenkou), černý motýlek.

Starší literatura uvádí, že vesta má mít kulatý výstřih a dvě malé kapsy, novější doporučuje nosit oblek bez vesty. Ke smokingu zvolte černé lakýrky, přípustné jsou i boty z hladké černé kůže. Ponožky černé. Smoking je vhodný oblek na recepce, plesy, premiéry a všechny další slavnostní příležitosti.

 

 

Frak - white tie (anglicky) - cravate blanche (francouzsky)

frak Frak se řadí mezi nejslavnostnější pánský oblek. Černé sako z kvalitní látky má revery potažené hedvábím a vzadu typické šosy. Sako fraku se nezapíná. Vestu použijte bílé barvy, nejlépe z hedvábí. K bílé košili s tuhým límečkem s ohrnutými rohy patří vždy bílý motýlek (černý motýlek je vyhrazen číšníkům), černé kalhoty s dvojitými hedvábnými lampasy, boty lakové, ponožky černé.

K dokonalosti každého muže patří pouze bílé knoflíky (s brilianty nebo perlami), bílé glazé rukavice. Dříve doplňoval tento oblek cylindr nebo klak a černá hůlka se slonovou rukojetí.

Frak je vhodný pouze k naprosto mimořádným reprezentativním příležitostem, obvykle pouze tam, kde je výslovné předepsán. Na nejokázalejších oficiálních recepcích se nosí i s řády.

 

Žaket - cutaway (anglicky)

zaketŽaket je v pořadí slavnostnosti za frakem a černým smokingem. Skládá se z černého saka se šosy a okrouhle zastřiženými přednicemi, černošedě proužkovaných kalhot a světle šedé vesty. Černá vesta k žaketu se nosí pří pohřbech, při některých příležitostech ji nosí diplomaté. Barvě vesty odpovídá barva kravaty, košile bílá. Boty i ponožky černé. Vhodný je zejména pro slavnostní denní příležitosti a všude tam, kde je odpolední pánský oblek již nedostatečný a smoking nebo frak příliš slavnostní.

 

 

Pozvánka - požadavek předepsaného obleku uvádí následovně:

frak - white tie (anglicky) nebo cravate blanche (francouzsky)

smoking - black tie (anglicky) nebo cravate noire (francouzsky)

společenský oblek vycházkový - inofficial (anglicky) nebo tenue de ville (francouzsky)

Je-li připsáno Décorations, znamená to, že je zapotřebí připnout si i řády. Originály řádů je možné nosit pouze na fraku nebo uniformě. Jinak se nosí ve formě miniatur a stužek. Při setkání na mezinárodní úrovni je vhodné vzít si pouze nejvyšší řád země hostitelské a vlastní.

Ke společenským šatům si vyberte také vhodné hodinky. Určitě zapomeňte na sportovní a vyberte si společenské hodinky. Čím formálnější událost, tím spíš si dejte záležet. K fraku si vezměte hodinky s tmavým koženým řemínkem, celokovové hodinky se pro tento dress-code již nehodí.

Dokonalý pánský oblek - Ladislav Špaček

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse