Koláč

Každá sladká pochoutka je těžký kalibr. I koláč. Ne že by bylo tak strašné těžké ho sníst. Ale ty následky v podobě nadváhy! Každému budiž přáno jeho břicho.

Jsou pro to dobré důvody

Někdo se může odvolávat na klasiky a obhajovat svou tělesnou plnost Shakespearovým Juliem Caesarem. Budiž: Nechte tlusté muže kolem mne být. Nebo vysvětlovat chuť na sladké psychosomaticky jako nervovou potravu. Ať je to jakkoli, my si chuť na koláč vzít nenecháme a srdnatě se to ho chopíme. Chopíme čeho?

Vaše jídelní náčiní

Dezertní vidličky a dezertní lžičky. S těmito nástroji bychom měli vystačit. Vidličkou se vypořádáme se všemi suchými koláči - mramorovými, citrónovými, atd. - a také s krémovými řezy, jako jsou citrónové rolády nebo frankfurtské věnečky.

Doporučení pro odvážné

Kdo si chce mermomocí namáčet suché koláče v kávě či čokoládě, ať tak bez ostychu činí rukou, vidličkou by to bylo poněkud pošetilé.

Když vidlička nestačí

Dezertní lžička v okamžiku, kdy vidlička k dosažení labužnického štěstí nestačí. Třeba když se na ovocném dortu křížem krážem položené kousky ovoce ukážou jako neskladné. A u indiánka je lžička jako stvořená k nabírání krémové náplně. Jinak ale u všech patrových a vrstevnatých výtvorů platí: se samotnou dezertní vidličkou si naprosto vystačíme.

Smrtelně vážně míněná rada při nehodách

Pokud v třešňovém koláči objevíte pecku, podívejte se na článek "Třešně".

Rada při menších nehodách

U složitějších případů, jako je koláč z listového těsta (viz millefeuille), nám může pomoci vypořádat se s křehkým či příliš tvrdým těstem dezertní nůž, pokud jemný tlak vidličky nestačí.

K ovocným koláčům patří šlehačka. Neodmyslitelně. Jablkový koláč, jahodový koláč bez šlehačky? Nemyslitelné.

S nebo bez?

Šlehačka se podává zvlášť, nikoli přímo navršená na koláči. Buďto se šlehačka servíruje ve zvláštní misce, nebo je nastříkaná přímo na okraji talířku s ovocem, což se sice nepovažuje za zcela náležité, ale zato umožňuje individuální dávkování.

Koláč bez šlehačky tolik nechutná.

Co pít

Volnost nade vše! Kdo chce pít ke koláči coca-colu, prosím. Ani whisky a tequila nejsou skutečně zakázané. Ale kdo si chce dát ke kávě, čokoládě nebo čaji - nápojům běžně podávaným ke koláči - alkohol, měl by sáhnout po klasických likérech, portském, koňaku, sherry, madeiře nebo tokajském. Jinak by to mohlo chutnat, jako byste slavili Vánoce a Velikonoce najednou.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse