K

Kalhotový kostým - objevil se už v prvních desetiletích 20. století, ale ženy jej nosily spíše doma nebo při sportování. Kostým do moderní městské dámské módy zavedli návrháři Laurent a Courréges.

Kaliko - bavlnářská tkanina v plátnové vazbě, v režné a bílé barvě.

Kapucový límec - kruhově řešený límec, který šířkou pokrývá téměř celá ramena. Styl připomíná kápe mnišských kuten.

Kardigan - sportovní typ kabátku (bluzonu) bez límce s okrouhlým nebo špičatým výstřihem.

Káro - barevné kresby ve tvaru obdélníků nebo čtverců se vytvářejí použitím dvou nebo více přízí v osnově útku.

Keridon - servírovací stolek

Kimono - tradiční japonský kroj, který si Evropanky oblíbily jako exotický domácí župan. V módě se stále uplatňuje hladký kimonový střih a rukáv (volné, střežené v celku s oděvem).

Koktejlové šaty - malé společenské šaty, kratší než večerní róba (tradičně nejvýše nad kotníky) mají většinou hluboký dekolt. V módě se objevily ve 40. letech minulého století. Spolu s bolerkem (pelerínou nebo kabátkem) se z koktejlových šatů stal víceúčelový oděv.

Kolekce - soubor návrhů, které módní tvůrce uvedl během jediné sezony, většinou jen na přehlídkových molech.

Kluski- tvořené z brambor, bramborové moučky, žloutku

m_kluski_slaskie

Kombiné - dámská dlouhá spodní košilka, obvykle s ramínky, která zastupuje podšívku.

Kombinéza - jednodílný kalhotový oblek, zavedený počátkem 20. století, původně zamýšlený jako dětský oděv.

Konfekce - z francouzského slova "confection" - sériová, strojová výroba levných hotových oděvů.

Konfrontace - umění postavit se jiným lidem "tváří v tvář", angažujeme se pro jistou myšlenku a prosazujeme ji.

Konkrétnost - určitost a věcnost ve vyjadřování, nepoužíváme neurčitých, mnohoznačných a abstraktních slov a vět.

Konvence - z latinského slova convenire: sejít se, dostavit se, dohodnout se. Dnes slovo s několika významy - interpretuje se jako dohoda, schůzka, smlouva. Setkáte se s ním také při označení formálnosti, obřadnosti, zvycích a obyčejích. Souvisí s pravidly, užívanými normami společenského styku.

Korzet - v módě se uplatnily dva významy: první označuje šněrovačku, která formovala horní část těla (mezi poprsím a pasem), siluetě pomáhalo šněrování či výztuže. Slovo korzet ovšem také označuje těsně přiléhající, vyztužený horní díl šatů (nebo topu) odhalující ramena. Bez ramínek sahá nejčastěji k pasu (nebo i k bokům).

Košilové šaty - volně střižené šaty, jejichž horní díl je inspirován pánskou košilí s typickým košilovým límcem, lištou s knoflíky na předním díle s manžetami. Do módy tyto na svou dobu nezvykle ležérní šaty uvedla Coco Chanel, v různých formýách se do módy různých desetiletí stále vracejí.

Kravata/vázanka - původně pánský doplněk zhotovený z mušelínu nebo hedvábí. Objevil se už v 17. století, do dnešní podoby se vyvinul ve století devatenáctém.

Krinolína - z francouzských slov crin (látky tkané z koňských žíní) a lin (len). Široká spodnička vyztužená kostrami umožnila mohutný objem sukní v 19. století.

Kyveta - tlaková nádoba na sodu

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse