P

Paisley - jemná kresba květinových motivů, seskupená do tvaru indických piniových šišek. Původně v červenohnědých koloritech byla v Indii používána pro tisk kašmírových šálů. Název "paisley" vznikl podle skotského města Paisley, kde se tkanina vyráběla.

Pajetky - drobné lesklé destičky (plíšky) z umělé hmoty. Zdobí se jimi jednotlivé díly oděvů. K dostání je také "pajetková látka".

Paličkovaná krajka - krajka zhotovená na podušce podle předlohy vzoru. Nejproslulejší jsou krajky bruselské, brabantské, valencienské a chantilly.

Pantofle - nazouvací obuv bez opatku

Pants - název pro módní dámské kalhoty, těsně obepínající postavu

Patissier (patysijé) - cukrář

Pareo - rozměrný šátek potištěný exotickými vzory ovinutý v pase nebo nad hrudníkem a upevněný uzlem. Ženy pareo nosí jako rozevlátou sukni nebo se stává součástí plážového oblečení.

Parka - sportovní kabátek sahající nad kolena, v pase je opatřený průvlekem nebo tkanicí (často mívá kapuci).

Paspulka - ozdobná úzká lemovka, která se užívá na lemy kapes, rozparků atd.

Patchwork - tradiční technika vytvořená sešitím z kousků různých materiálů (barev a vzorů). Může jít také o látku s takovým natištěným vzorem. Od 60. let minulého století pronikl patchwork (záplatový vzor) do módy, dobře se uplatňuje i v bytovém textilu (přikrývky a záclony).

Pelerína - z franc. "pelerine". Volně splývající oděv bez rukávů, dlouhý nebo krátký, nosí se místo pláště. Krátká pláštěnka přes rameno existuje od poloviny 18. století.

Pelerínový plášť - plášť, který má na ramenou upevněný peleríně podobný díl (havelok).

Piké - tužší bavlnářská tkanina s plastickým geometrickým vzorem

Piknik - pohoštění v přírodě

Pillbox - malý klobouček (kulatý nebo oválný bez krempy) pevně upevněný na účes. Do módy ho uvedla v 30. letech Greta Garbo, v 60. letech upravený pro Jackie Kennydyovou.

Plateau - boty s obzvláště silnou podrážkou a podpatky, velmi aktuální v 70. letech a koncem 20. století.

Platform Shoes - dámská obuv s vysokou podrážkou (korkovou).

Plizé (plizování) - záhyby vlisované (fixované) do látky s různou délkou a uspořádáním

Podpatek Sabrina - polovysoký podpatek obuvi, který zpopularizovala herečka Andrey Hepburn ve filmu Sabrina.

Poissonier (poasonijé) - kuchař připravující ryby

Polkadots - speciální puntíkový vzor

Polyester - obecný termín pro syntetická vlákna - poprvé bylo uvedeno na trh v roce 1946

Pončo - oděv ve tvaru přehozu a otvorem pro hlavu, bez rukávů - původně součást mexického kroje.

Popelín - název tkaniny z francouzského slova "papeline" (papežský), vyráběla se v Avignonu. Měkká a hustá látka, bavlnářský popelín se používá na halenky a pánské košile, hedvábnický na společenské šaty.

Porterhouse steak (portrhaus stejk) - řez z hovězího hřbetu s kostí

Postmix - zařízení na přípravu a čepování nealkoholických nápojů

Pouzdrové šaty - projmuté šaty bez límečku (často v délce ke kolenům), s oválným nebo vodorovným střihem se do módy uvedly v roce 1918. Staly se zakrátko populárními i ve večerní variantě (dekoltované a s ramínky), v 60. letech byly znovu známé díky stylu Jackie Kennedyové. Slavily svůj další comeback koncem 20. století.

Princesový střih - šaty nebo pláště střižené v celku, u nichž byl pas zdůrazněný jen vypracováním podélných švů. Poprvé se objevila v takovém modelu vytvořeném Charlesem Worthem Alexandra, princezna z Walesu.

Profesní etiketa - je komplexem pravidel chování v pracovním prostředí. Jedná se o schopnost chovat se k jiným lidem taktně, profesionálně a elegantně, přicházíme-li s nimi do styku v pracovní rovině, tedy jsme-li spolupracovníky, zastupujme-li firmu navenek, tedy i na služebních cestách.

Protokol - slovo je odvozeno z řeckého slova "protokolos", což znamená "po sobě jdoucí". Svým významem označuje průběh protokolární akce. V souvislosti s mezinárodními vztahy se protokol vyskytuje jako označení nebo zápis jednání mezinárodní konference nebo kongresu. Výraz protokol označuje také útvar na ministerstvu zahraničí každého státu, který má na starosti styk s oficiálními a diplomatickými představiteli jiných států, řeší také s tím spojené organizační otázky.

Pumpky - velmi široké kalhoty s nohavicemi nabranými do lemu v polovině lýtka, inspirované bloomers (tzn. tureckými kalhotami). V podstatě užší variantě znovu moderní v 70. letech a po nástupu etnostylů začátkem 21. století.

Pytlové šaty - dámské rovné šaty bez zdůraznění pasu předvedl v módní premiéře Cristobal Balenciaga před padesáti lety.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse