Bohumil, Amadeus, Maxmilián a Evald

Dnes má v občanském kalendáři svátek Bohumil, přičemž vykládat toto slovanské jméno je asi zcela zbytečné. Zcela stejného významu je i jméno Amadeo či Amadeus, který také „miluje Boha".Ve světovém kalendáři má svátek 30. března. Amadeus IX. Savoj-ský (1435-1472) vešel do dějin jako veliký dobrodinec chudých své země. Vladařem byl však velice krátce: celý život jej trápila epilepsie, a tak se již ve svých 34 letech vzdal vlády ve prospěch své manželky a odešel do ústraní. Vybral si Vercelli v Piemontu, kde také 30. března roku 1472 zemřel. Je velmi uctíván především v severní Itálii, kde platí za vzor křesťanského vladaře. Druhý Amadeus pocházel z Lausanne (Švýcarsko) a žil ve 12. století. Svátek má 27. srpna.
V církevním kalendáři je dnes vzpomenut Maxmilián, jenž slaví v občanském kalendáři svátek už 29. května. Tehdy jsme si také připomněli his¬torii jména i životní osudy císaře a krále Maxmiliána II.
V kalendáři dnes nacházíme také Evalda. Toto staré německé jméno znamená doslova „ochránce zákona". Evaldové byli vlastně dva. Podle barvy vlasů jim říkali „bílý" a „černý". Koncem 7. století přišli z Anglie k pohanským Sášům, aby je obrátili na křesťanskou víru, ale poháněje kolem roku 395 zavraždili. Dnes jsou oba dva patrony Vestfálska.
Ve starém Řecku měl dnes svátek bůh vína a hodování Dionýsos. Nastával čas slavností a her. Staré a mladé víno se míchalo dohromady a ti, kdož je pili, vzývali bohyni Medetrinu: „Piji nové a staré víno, abych se zbavil nových i starých nemocí." Že bychom to také vyzkoušeli?

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse