A

Abcígr - Stáčeč, pivovarský pracovník plnící transportní sudy pivem (Přerov). Abcígr, zařízení ve sklepě na stáčení piva z velkých ležáckých sudů do sudů transportních.

Absinth - Lihovina s vůní a příchutí fenyklu, anýzu a jiných bylin a koření. Je známý od konce 18. století. Bot. název Artemisia absinthium. Obsahuje 60% alkoholu. Vyrábí se ve dvou druzích: francouzský (Extrait d'Absinthe) a švýcarský. V chuti ani síle není pronikavých rozdílů a způsob použití zůstává stejný: lihovina se mísí s vodou, v níž způsobuje mléčné, někdy nažloutlé zakalení. Tento jev lze vysvětliti tím, že zředěním se vyloučí éterické oleje (silice), obsažené v lihovině a ve vodě jinak nerozpustné (emulze). Těchto olejů obsahuje absinth značné množství a to až 5 g v jednom litru. Bývají to již zmíněné silice pelyňková, fenyklová, anýzová, pomerančová, citrónová a j. Absinth je lihovina neslazená, hořká a obsahuje 50 - 72% alkoholu. Barva je zelená.

Accessories (oděvní doplňky) - tvoří součást každého oděvu, který je v souladu s platnou módou, ale vypovídá také o osobním vkusu. Vhodně doplňuje oděv a umocňuje harmonický celek image. K doplňkům patří šperky (náušnice, prsteny, náramky, náhrdelníky, brože), hodiny, šátky a šály, pásky, klobouky, spodní prádlo, punčochové zboží, obuv, rukavice, kabelky, deštníky a brýle.

Accompaniment - Anglický výraz pro omáčku nebo vedlejší jídlo, tradičně podávané s určitým typem jídla - tj.tradiční příloha.

Afrodiziaka - Afrodiziakální vliv, tj. zvyšování pohlavního pudu určitými druhy koření, je znám po staletí. Mezi nejoblíbenější patří libeček, rozmarýn, petrželka, hořčice, zázvor, chilli, ústřice, kmín, bazalka. Jejich tajemství spočívá v tom, že zvyšují prokrvení pohlavních orgánů.

After dinner drink (aftr dynr drink) - nápoj podávaný po jídle

Agrafa - název pro sponu sloužící k sepnutí jednotlivých částí oděvu. Nyní se slovo "agrafa" používá pro označení všech šperků používaných na oblečení.

Agrafa - Plechová spona, která zadržuje zátku šumivého vína.

Akvavit - Je obilní pálenka s malou příchutí po kmínu. Nápoj obyvatel Skandinávie, též aquavit „ voda života“. pod tímto označením přicházejí na trh lihoviny v severských státech.

A la carte - prodej podle lístků

Al dente - Italská příprava těstovin, ale i zeleniny. Tento termín přeložený z italštiny znamená „ na zoubek nebo na skus“. Těstoviny a zelenina jsou sice měkké, ale zároveň trochu nedovařené a uvnitř stále trochu tužší, ale ne s tvrdým středem.

A-linie - módní linie vytvořená v roce 1955 Ch. Diorem ve tvaru písmene "A": vyznačuje se úzkou linií ramen, hluboko posazeným pasem a výrazně rozšířenou dolní linií. A-linie se do módy vrátila znovu v roce 1998 a také brzy po začátku 21. století.

Alkoholismus - Chorobný návyk na požívání alkoholu. Obecně je považován za drogovou závislost. Nejstarší zpráva o tom, že někdo použil označení chronický alkoholismus, byl v roce 1852 M. Huss. V roce 1975 označila Světová zdravotnická organizace alkoholismus za třetí nejrozšířenější onemocnění světa.

All Inclusive (neboli vše v ceně) - Tento systém umožňuje hostům použít veškerou stravovací a nápojovou nabídku hotelu bez dalšího placení, a to včetně druhé pozdní večeře, alkoholických i nealkoholických nápojů ve všech prostorách hotelového areálu, tedy například v baru na pláži. Host dostane na ruku plastikový náramek, který mu nepřekáží ani při koupání v moři. S ním se může bezplatně občerstvovat.

Alobal - Pod tímto názvem se u nás již několik let vyrábí a prodává hliníková fólie sloužící mj. k uchovávání a tepelné úpravě různých jídel. Moderní, estetický a hygienický obal pro balení potravin a přípravu jídel v domácnosti, na cesty a při turistice. Název alobal vznikl poněkud neobvyklým způsobem: před podstatné jméno obal byla v podobě předpony připojena počáteční písmena aluminium, tj. al, což je zároveň chemická značka hliníku.

Amaro - hořký

Amer - hořký

Anonsování - Hlasité objednávání ve výdejním středisku v kuchyni.

Apart (apar) - kromě toho, zvlášť podávat

Apartmá - Skládá se z ložnice s obývacím pokojem, ve kterém je kuchyňský kout. V ložnici jsou obvykle dvě postele a v obývacím pokoji rozkládací gauč. Součástí je i sociální zařízení.Hotel, který má k dispozici pouze apartmá, se nazývá aparthotel.

Aperitiv - Drink před jídlem. Klasické vermuty (Martini nebo Campari) připraví chuťové buňky na příjem jídla. Společensky se prosadilo šampaňské, a tím téměř vyřadilo z boje jiné aperitivy. Muskateller například patří k potlačeným klasikům, zatímco sherry si se svou aromatickou šíří postavení zachovalo. Sladké aperitivy (portské, madeira, sherry) jsou dnes jako kdysi oblíbené u půvabných žen, ale ztěžují pozici prvnímu doušku suchého vína. A na velkou žízeň je dodnes nejlepším aperitivem točené plzeňské.

Apertizace (podle F. Apperta) – Tepelná sterilizace potravin uzavřených v neprodyšných obalech (plechovky, lahve), konzervování teplou cestou.

A point (apuan) - středně propečené maso

Aprés souper (apré supe) - tzv. jídlo po večeři, které se podává při pozdější večerní návštěvě, kdy se předpokládá, že hosté již večeřeli. Nejvhodnější jsou obložené chlebíčky, vaječné pokrmy, různá masa, pěny, paštiky, sýry, ovoce atd.

Apricot brandy (Aprikot brendy) - destilát vyráběný z vyzrálých zkvašených meruněk s jemnou chutí a vůní po tomto ovoci. Bývá součástí míchaných nápojů. Vychlazený se může podávat jako aperitiv. Obsahuje nejméně 40 % alkoholu.

Arabská koření - mírně ostrá směs koření vhodná především k dochucení a přípravě arabských pokrmů jako je kabáb, "sambúsak", omáčka z lněných semínek tahína apod.). Obsahuje papriku, římský kmín (cumin), koriandr, česnek, chilli a sůl (28 %). Hodí se na pečení a grilování všech druhů mas, dále je výborná k dochucení mletého masa, do dušených pokrmů, luštěninových a sojových jídel. Směs můžeme přidat také do různých směsí zeleniny s rýží, do gulášů nebo jen tak nasypat na brambory.

Archivní sýr - Pochází z čistého prostředí Českomoravské vysočiny z nejkvalitnějšího mléka. Tradiční receptura a nejméně čtyři měsíce zrání v těch nejlepších sklepích napomáhá tomu, aby získal svoji neopakovatelnou chuť a vynikající aróma. Podává se k těm nejvybranějším vínům.

Archivní víno - Lze za něj považovat vína ve stáří nejméně tří let.

Aromatizování - Rozumí se velmi krátké podušení v másle nebo jiné tekutině, což obvykle netrvá déle než 2 – 3 minuty.

Assembly cooking - metoda, při kterém se moderními technikami prezentují a sestavují pokrmy z čerstvých a zdravotně nezávadných surovin . Systém Assembly cooking je založen na přípravě, dohotovení a prezentaci jídel.

Aspik - Rosol z masového vývaru, ve kterém jsou ponechány kousky masa nebo zeleniny.

Attache (atašé) - velmi propečené maso

Au four - Na rožni též gratinovat.

Au gratin - Opečený sýr nebo strouhanka na posypání.

Au lait - Drink podávaný s mlékem.

Au naturel - Potrava podávaná syrová.

Auslese - Výběr. Kategorie německých vín, která jsou velmi sladká a připravují se z pozdě sbíraných hroznů.

Autentičnost - opravdovost ve vztazích k jiným lidem: nehraji si na někoho jiného, dovedu vystoupit sám za sebe.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse