Aktivní naslouchání
Aktivní komunikace je stále opomíjenou oblastí mezilidské komunikace, i když jde o jednu z jejích základních složek. Umět naslouchat chce cvik.
Tipy
- Naslouchejte objektivně. Do komunikace zasahujte objektivně- zaměřte se na obsah slov, ne na přednes a na to zda vám osoba je sympatická či ne.
- V naslouchání nepřestávejte a to i v případě, že dané téma vás zrovna moc nezajímá. I na nudném tématu snažte najít něco užitečného.
- Zajistěte klidné prostředí. Vyhněte se ruchu televize, odložte rozečtené noviny a naslouchejte váš protějšek.
- Věnujte vašemu protějškovi plnou pozornost a oddanost. Nesledujte ostatní dění v místnosti, ale ani to co se děje z okna. Pokud se nemůžete už soustředit a nudíte se, změňte pozici sedu.
- Udržte přirozený pohled do očí. Pohyb očima ze strany na stranu značí Váš nezájem. Pokud dlouho nevydržíte se dlouho dívat do očí, můžete pohled krátce odklonit dolů.
- Nedělejte rychlé závěry. Vše si poslechněte až do konce.
- Nepřerušujte vašeho partnera. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se až domluví.
- Ptejte se. Pokud jste něco nepochytili, nebo si nejste jisti, zda jste to pochopili dobře, ptejte se. Ujistěte se, že to chápete správně.
- Zpětná vazba. Dávejte signál, že tomu rozumíte (kývání hlavou, změna výrazu obličeje, úsměv- neverbální komunikace). Vytvořte dojem, že mu opravdu nasloucháte.
Tyto typy vám zkvalitní vztahy s okolím a při pracovní schůzce. Procesu naslouchání je věnovat mu značnou pozornost.