Profesionální dojem

Jak si vybudovat skutečně profesionální dojem?

Profesionální dojem je schopnost člověka působit na druhé tak, že nás okolí vnímá jako odborníky v našem oboru. K profesionálnímu chování ve společnosti však také patří umění být správný gentleman či lady. Zjistěte jak mít tento profesionální dojem a z čeho se skládá.

 

Základy profesionálního dojmu

Než si člověk osvojí profesionální chování, tak to vyžaduje nějaký ten čas a samozřejmě mírnou dávku vůle pracovat na sobě samém. Abychom dokázali vytvořit opravdu kvalitní profesionální dojem, tak si prvně musíme osvojit těchto 5 vlastností:

- Kompetentnost

- Důvěryhodnost

- Sebekontrola

- Sebedůvěra

- Důslednost

 

Kompetentnost

Kompetentnost je vlastnost, kterou si můžeme osvojit například vzděláním, ale existuje i cesta bez vzdělání a tou jsou odborné několikaleté zkušenosti v oboru, které slouží jako nezpochybnitelný důkaz naší vlastní odbornosti. Snažit se přesvědčit druhé lidi, že na něco máme nebo, že něco umíme a přitom za sebou nemáme široké portfolio našich vykonaných prací, profesionální dojem spíše kazí a lidi to odrazuje.

Důvěryhodnost

Umění budit v lidech důvěru je další z podstatných vlastností profesionálního dojmu. Můžete mít za sebou několikaleté zkušenosti i vzdělání, ale jestli to neumíte prodat, tak bohužel počítejte s tím, že nikoho neoslníte tím, co umíte. Schopnost vytvářet důvěru ve svou vlastní osobu vyžaduje velkou dávku odpovědnosti za své činy. Lidé nechtějí věřit čistě jenom kvůli strachu. Musíte lidem ukázat na konkrétních případech, jak jste už někomu v minulosti pomohli s jejich problémy. Nejlépe se vytváří důvěra opravdu nefalešnou chutí druhým lidem pomoci s jejich problémy. Je opravdu podstatné naučit se dát do harmonie touhu druhým lidem pomoci a touhu z toho profitovat.

Sebekontrola

Bez ní to prostě nejde. Jakmile člověk jednou ztratí hlavu a řekne pár nepěkných slov, tak už se to jen těžko napravuje zpátky. Mít sebekontrolu znamená umět si zachovat klid, i když jsou vám položeny nepříjemné otázky. Uvědomte si, že na každou nemilou otázku existuje naprosto geniální slovní obrat, který vám zachová důstojnou a profesionální tvář. Ale sebekontrola není jenom o komunikaci, je to čistě schopnost krotit své reakce na podněty z vnějšího prostředí. Řekněte si, jaké chcete mít své profesionální výstupní chování a to berte jako alfu a omegu přes kterou nejede vlak.

Sebedůvěra

K profesionálnímu dojmu a chování patří bezpochyby sebedůvěra. Nic nedokáže tak šikovně pokazit profesionální dojem jako nedostatek sebevědomí. Jestliže nevěříte sami sobě, ve své vlastní schopnosti, tak proč by jim pak měli věřit druzí lidé? Naučte se vidět na sobě ty dobré stránky. Lidem spíše ukazujte to, co se vám povedlo, a buďte hrdí na chyby v minulosti, ze kterých jste se mohli poučit.

Důslednost

Nakonec potom, co lidi přesvědčíte o tom, že jste profesionál, se na vás tito lidé obrátí a na vaše ramena padne tíha odpovědnosti. To je přesně ten bod, kdy máte vytvořit opravdu kvalitní práci. Pro to abyste mohli druhým poskytnout ve svém oboru přesně to, co chtějí, je potřeba určitá dávka empatie, schopnosti vcítit se do druhého člověka a zjistit jaké má vlastně potřeby. Na základě takto získaných informací poskytneme produkt či službu, která těmto lidem vyhovuje nejvíce. Je potřeba však být důsledný a práci provádět opravu odpovědně a jen tak to neodfláknout a tvářit se, jak byste vytvořili veledílo.

 

Slušné chování a gentlemanství

 

I když cokoliv pokazíte, tak to lze zachránit opravdu slušným chováním na úrovni. Umět se správně omluvit, během jednání řádně pozdravit a dámám uvolnit místo. Slušné chování je něco, díky čemu se lidé ve vaší přítomnosti budou cítit opravdu dobře, jelikož dokážete druhým ukázat, že i když se vám některé věci nelíbí, tak to dokážete sdělit slušnou a kultivovanou cestou.

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse