Kuba

-vlajka obsahuje pět vodorovných pruhů (tři modré a dva bílé), při stožáru červený rovnostranný trojúhelník a v něm bílou pěticípou hvězdu

Hlavní město: Havana
Rozloha: 109 886 km²
Počet obyvatel: 11 236 790(r.2007)
Státní zřízení: socialistická republika s vládou jedné strany založené na idejích komunismu
Měna: kubánské peso a peso convertible (CUP, CUC)

Charakteristika: přátelští a pozitivně naladěni lidé a rádi si dělají legraci sami ze sebe
Co nemají příliš v oblibě: výstřednost
Co je typické: doutníky, rum , cuba libre- měl symbolizovat spojení Ameriky (představované colou) a Kuby (představované rumem, piňa colada, mojito Co mají rádi: posezení se známými

Kuba je ostrovní stát ležící v Karibském moři. Je to největší ostrov Velkých Antil a je patnáctým největším ostrovem na Zemi. Ne nadarmo je Kuba považována za perlu Karibiku.

Počasí:
Celoročně je ovlivňován větry, které se nazývají pasáty. Průměrná celoroční teplota se pohybuje okolo 25 °C. Vlhkost vzduchu při pobřeží Atlantiku dosahuje až 80 %.Většina povrchu zaujímají nížiny. V tropickém podnebí se rozlišují v podstatě pouze dvě roční období a to období horka a sucha, které trvá od prosince do dubna a období dešťů se kterým se na Kubě setkáme od května do září. Koncem léta a na podzim dochází k výskytu cyklónu (jedná se o podobu víru s charakteristickým okem ve středu).

Obyvatelstvo a náboženství:
Největší část obývající Kubu jsou španělsky mluvící Kubánci. V náboženství převládá katolická církev (60%)

Největší města: Havana 2,2mil.obyvatel, Santiago de Cuba - 450 000obyvatel (původní hlavní město Kuby), Camagüey - 295 000 obyvatel, Cienfuegos "Perla Karibiku"

Kuba je v současnosti druhou nejchudší zemí Latinské Ameriky před posledním Haiti. Minimální měsíční plat byl dle dat z roku 2007 stanoven na €10.
Na kubánských plážích se budete cítit jako v ráji. Azurově modré moře, bílý jemný písek. Kuba má kolem 300pláží dosahující délky 5745 kilometrů dlouhým pobřežím.

Kuchyně:
Kubánská kuchyně obsahuje směsici chutí a kultur. Typická je směsicí vlivů španělské, africké a asijské gastronomie.Jídlo se skládá z několika chodů salátů. Nejprve z ovocného, jehož hlavní surovinou je pomeranč a grapefruit. Hned poté následuje zeleninový salát složený ze zelí, rajčat a okurek. Typickým kubánským pokrmem je ajiaco, což je speciální polévka z několika druhů brambor, nebo polévka masová. Nejoblíbenější maso je kuřecí, vepřové a také ryby -pargo (chňapal červený), ale také všemožné druhy krevet, humrů a jiných mořských plodů.
Přílohou vám bude bílá rýže s červenými fazolkami, nebo hojně používaná tamní hlízová zelenina( malanga, boniato, batáty). Další specialitou africko-kubánské kuchyně je zambrilla - smažené banánové plátky

Nakupování:
Zde nenajdeme ulice plné luxusních obchodů ani obchodní centra. Naopak zde najdeme obchodníky snažící se usmlouvat cenu svých výrobků na nejvyšší. Na každém kroku se setkáte s obrazem Che Guavery, který se stává obrovským trendem.

Doutníky a rum:
Nejkvalitnější a nejdražší tabák známe pod názvem Vuelta Abajo. Pěstují se okolo města Pinal del Rio. Doutníky se liší v délce, průměru i v barvě. Nabídka na trhu je obrovská. Klasicky tlusté doutníky jsou známé pod názvem Corona. Nejznámější značka je Cohiba ,Partagás nebo Montecristo.
Nejznámější kubánský rum Bacardi vynalezl Facunda Bacardi. Později došlo k převzetí výroby a změna názvu na Habana Club. Nejlepší a nejdražší značkou rumu je Gran Reserva.


Zdroj:cs.wikipedia.org/wiki/Kuba , www.kubanec.cz

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse