Humr

S image humra je to podobně jako s vážností a slávou, které se těší některé hvězdy divadelní, sportovní, gastronomické nebo vinné scény: šikovní reklamní a marketingoví stratégové šíří lesk a slávu, kterým skutečná kvalita zdaleka neodpovídá.

humr
 

Co je dobré vědět

Langusty a krabi mají sice neskonale jemné, aromaticky delikátní masíčko, přesto mnohem větší pochoutkou bývá, když nenarazíte na oblíbené kanadské průmyslově chované zboží, ale na bretaňského humra, jehož chuť může být neuvěřitelně lahodná.

Humra spousta labužníků považuje za chutného korýše.

Čím se jí
S konzumací humra příborovou technikou by neměly být problémy: normální nůž (prosím nepovažujte nůž na ryby, jehož tupým ostřím nemůžete žádného humra rozkrájet), normální vidlička, humrové kleštičky na skořepiny a speciální vidlička na maso z klepítek.

Jak se servíruje
Obyčejně se humr podává rozdělený na dvě části.

Jak se jí: první krok
Nožem si přidržíme krunýř, vidličku zapíchneme do konce ocásku a je-li humr bezvadně uvařený či ugrilovaný, bez potíží ocásek vytáhneme. Sousta si pak odkrajujeme dle libosti. Za daných okolností nám může pomoci i omáčková lžíce, neboť zcela určitě vyzkoušíme i kuchařovo umění omáček.

Jídlo nemůže být nijak obtížné, je-li restaurace skutečně dobrá.

Druhý krok
Do klepítek se pustíme rukama. Kdo se neobejde bez pomoci techniky, použije kleštičky, které fungují jako louskáček na ořechy. Jednotlivé úlomky klepítek odstraníme rukou nebo vidličkou na humry. Maso je máslově jemné a krájí se bez obtíží.

Třetí krok
S nožičkami si počínáme obdobně: rukou je rozlomíme přímo u kloubu a duté kůstky vysajeme nebo vyjíme vidličkou na humry.

Co pít
Jako u většiny pokrmů, které zde uvádíme, závisí správný výběr vína způsobu přípravy humra. Aromatická škála může sahat od sladkého ryzlinku podávaného k humrovému salátu bez smetany až k mohutným Pouilly Fuissé, ušlechtilému bílému Hermitage a Château-neuf du Pape nebo bílému bordeaux (např. Haut Brion), které se hodí k humru v krémové omáčce.

Stará etiketa - nová praxe
V naší svobodné labužnické společnosti není však nikomu zakázáno, aby si pochutnal na klasickém francouzském Montrachetu s jeho širokým chuťovým rozpětím (Chassagne, Batard).

Další dva tipy
Za prvé: Humry si objednejte pouze v případě, že je jejich sezona a s největší pravděpodobností budou čerství. Známé skalní pravidlo: od září do dubna.

Za druhé: Bisque de Homard, humrová polévka, může být něco úžasného. Neobjednávejte si ji však, jestliže kromě humrové polévky není na jídelním lístku žádné jiné jídlo z humra. Zcela určitě pak totiž nedostanete čerstvou humrovou polévku, ale polévku z konzervy. A tak potom i chutná. Většinou.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse