Dezerty

Tady se může ukázat, kdo je skutečným mistrem v ovládání příboru a znalcem stolování.

Vaše mechanické jídelní nástroje

Moka lžička na Crème brulée, který se podává v nádobkách o velikosti pětikoruny. Lžička na vejce na všechny tvarohové a jogurtové zákusky (jen ne stříbrná!).

Nůž a vidlička, ovšemže ne ve velkém provedení, nýbrž v takovém akorát vhodném pro sladká jídla, na všechny druhy koláčů, od tarte tatin až po čokoládový dort.Takzvaná gurmánská nebo také omáčková lžíce, kterou můžeme vyjíst z talíře i nejposlednější zbytek ovocných coulis a vanilkové, jahodové či čokoládové polevy.

 

Alternativa

Rukou se obsluhuje výhradně v případě malých pamlsků, které jsou v dobrých restauracích podávány k dezertu: pralinky, jemné pečivo a drobounké koláčky o velikosti jednoho sousta.

Co pít

Ctitelům Bakcha bychom mohli poskytnout ohledně výběru vín jedno zlaté pravidlo: Víno musí být každopádně sladší než dezert, jinak bude chutnat hořce. U nás dosud nejsou sladká vína nijak zvlášť v oblibě, jejich čas však určitě přijde. Což ovšem nemůže bránit žádnému skutečnému milovníkovi vína, aby si nepochutnal na některém ušlechtilém sladkém moku.

Tip

Kde není po ruce dezertní vinný lístek, můžeme si například k čokoládovému koláči objednat portské - za pokus to stojí.

 

Na dezert s Ladislavem Špačkem

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse