Tréma

Jde v podstatě o akutní stres lidského organismu, při kterém hrají svou roli genetické predispozice, prostředí, ve kterém vyrůstáme a žijeme. Pokud se tréma projeví v malá dávce může být prospěšná. Slouží nám k tomu dobře se připravit a zkoncentrovat .Problém nastává tehdy pokud nás ovládne silná tréma, která způsobuje přesný opak. Může se projevit koktáním, pocením, výpadkem paměti.
Tréma vychází z vnitřního konfliktu, kdy se snažíme dosáhnout nejlepšího výkonu a zároveň se obáváme selhání.

Tréma u dospělých
S trémou se občas potýká každý z nás. Nejčastěji při přijímacích pohovorech, veřejném vystupování či navázáním známosti. Znají ji i herci, zpěváci..Prostě všichni, kteří chtějí někoho něčím zaujmout. Projevuje se to rozbušením srdce, vlhnou nám ruce, vysychá nám v ústech. Často dochází k nepříjemným bolestem břicha a poruchám přijmu potravy. To vše způsobuje pocit nejistoty a strach že neobstojíme. Pokud nás natolik ovlivňuje v běžném životě, pak je třeba si pomoci osvědčenými metodami vedoucí k jejímu lepšímu zvládnutí. V některých případech lze uvažovat o odborné konzultaci s psychologem.

Tréma u děti
Setkávají se s ní žáci základních a středních škol při zkoušení tváří v tvář učiteli nebo musí být otočeni čelem ke třídě. Tréma je často dána i výchovou. Pokud se dítěti něco nepodaří pokusíme se ho povzbudit. Nebudeme ho kritizovat a nebo odmítat.

Jak se jí zbavit? Naštěstí ale existují způsoby, jak se jí zbavit nebo ji alespoň potlačit.

meditace- dokáže navodit vnitřní klid a pocit vyrovnanosti. Pozorně vnímejte svůj nádech a výdech.
procházka na čerstvém vzduchu, která vás může přivést na jiné myšlenky
praxe- časté opakování stresové situace, ze které máte jen malý strach a postupně přecházet k těm, které nám způsobují větší kuráž.
psychologie
bylinky-Kozlík lékařský( působí jako sedativa)uklidňuje a zmírňuje nervové vypětí.

www.estranky.cz,topasistentka.cz

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse