Jak při užívání mobilu dodržet společenskou etiketu

Dnes již v moderní společnosti neexistuje nikdo, kdo by neměl a nepoužíval svůj mobilní telefon. Mobily se zkrátka staly běžnou součástí našich životů a nejspíš tomu tak bude i v budoucnosti. jaká jsou tedy pravidla etikety při používání mobilů?

 

Kino nebo divadlo? Děkuji, ale nejsem na telefonu.

Pokud vstupujete do kina nebo divadelního sálu, tak myslete na to, že ostatní diváci mají zájem o film či divadelní představení, nikoliv o vyzvánění vašeho telefonu a ještě v horším případě o váš soukromý rozhovor.

Kdy volat zpět, když máte zmeškaný hovor?

Jestliže jste momentálně na nějaké společenské či kulturní akci, tak se doporučuje na všechny zmeškané hovory i přijaté sms odpovědět až po skončení celé události. Jednak budete mimo hluk a rušivé elementy, ale také nebudete cítit, že vám uniká něco podstatného z celé akce.

Moderní nemoc aneb neustále ťukáni do mobilu.

Samozřejmě na tom, jak si kdo používá mobil, není nic špatného. Je to věcí každého z nás. Co už ale začíná být menším problémem, jak u nás, tak převážně v Americe, je absolutní vyřazení pozornosti na druhou osobu během fyzického kontaktu. Takové chování je velice nedůstojné, jelikož přítomné osobě či osobám dáváme najevo, že je pro nás přednostnější psát si v messengeru. Jednou jsme prostě lidské bytosti, tak si dopřejme tu vzájemnou pozornost.

Soukromé hovory? Kde ano a kde ne?

Velice se nedoporučuje vyřizovat si soukromé hovory v místnostech plné lidí, se kterými nemáme žádné přátelské či jiné vazby. Takovým prostorem může být třeba MHD plná lidí, nebo čekárna. Naopak hovor můžeme zcela bez problému provést během chůze na veřejnosti nebo v práci.

Slušné představení.

Pokud voláme na neznámé číslo nebo činíme první kontakt, tak je vždy slušné a zdvořilé se představit celým svým jménem a ujistit se, zda voláme opravdu ve vhodnou chvíli. Musíme počítat s tím, že nám protistrana řekne, ať zavoláme později, proto je lepší počítat i s touto možností a nebýt vyveden z míry a nevyvíjet nátlak.

Jen ty podstatné věci.

Pokud řešíme pracovní hovory, tak platí, že během hovoru bychom se měli zdržet přílišného vyprávění, které si můžeme nechat až na osobní schůzku. Pokud ovšem provádíme hovory se svými známými, tak je vyprávění zcela v pořádku.

V noci se spí a netelefonuje.

Je faktem, že všichni lidé v noci nespí nebo někteří chodí spát velmi pozdě, ale pravidlem bývá, že bychom rozhodně neměli druhým lidem volat mezi 10 hodinou večer až 8 hodinou ranní. Samozřejmě, pokud jde o velmi závažné věci, tak toto pravidlo neplatí, ale jinak by se s ním mělo počítat.

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse